Zelenskyj zdržuje dohodu s USA o těžbě vzácných nerostů. Chce zapůsobit na Trumpa
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinské úřady odložily podpis dohody se Spojenými státy o těžbě a zpracování vzácných nerostů, zřejmě aby mohla být připsána jako úspěch nastupujícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, informoval deník The New York Times. Trump zahájí své druhé prezidentské období 20. ledna 2025. Předvolební sliby, že rychle ukončí válku Ruska proti Ukrajině, však v Kyjevě vyvolaly obavy, že by mohlo dojít k omezení americké vojenské pomoci po Trumpově návratu do Bílého domu.
Ukrajinská vláda se podle deníku rozhodla usilovat o Trumpovu přízeň a apelovat na jeho ego a pověst úspěšného podnikatele. Jedním z těchto kroků bylo odložení významné dohody o minerálech, kterou měla Ukrajina původně podepsat s končícím prezidentem Joem Bidenem.
Ukrajina disponuje rozsáhlými ložisky klíčových nerostů jako je kobalt, grafit a lithium, které jsou nezbytné pro technologický a energetický průmysl. Dohodu o těžbě a zpracování těchto surovin oznámili američtí senátoři Lindsey Graham a Richard Blumenthal po své srpnové návštěvě Kyjeva.
Válka na Ukrajině se vleče již téměř tři roky a země musí kromě boje za své přežití hledat způsoby, jak si zajistit pokračující podporu Západu. Jedním z klíčových cílů Kyjeva je přesvědčit nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, že silná Ukrajina není charitativním projektem, ale geostrategickou a ekonomickou příležitostí, která může Spojeným státům přinést ekonomické výhody.
Volodymyr Zelenskyj a jeho tým proto aktivně zdůrazňují význam ukrajinských zásob lithia při jednáních s americkými představiteli a nabízí přístup k těmto strategickým zdrojům jako součást širšího balíčku partnerství. Podle ukrajinských médií má jít o čtvrtý bod Zelenského „vítězného plánu“, který ukrajinský prezident představil v září osobně také Trumpovi.
Lithium, často nazývané „bílou ropou“, je klíčové pro výrobu baterií do elektromobilů, mobilních telefonů a dalších zařízení. Podle deníku The Times jsou si Trumpovi poradci vědomi, že kontrola nad těmito zdroji by mohla USA poskytnout výhodu v globální ekonomické soutěži s Čínou, která dnes dominuje v těžbě a zpracování lithia.
Možnost těžit z ukrajinského nerostného bohatství zmínil v listopadu republikánský senátor Lindsey Graham také ve vysílání televize Fox News, když odpovídal na otázku ohledně záměrů Donalda Trumpa. O Ukrajině hovořil jako o nejbohatší zemi v Evropě z hlediska vzácných nerostů a dodal, že jejich hodnota dosahuje částky mezi dvěma a sedmi biliony dolarů. V této souvislosti zmínil také lithium. Dobré vztahy s Ukrajinou budou pro USA podle Grahama ekonomicky výhodné. „Ukrajina je připravena se s námi dohodnout. Je v našem zájmu se ujistit, že Rusko nezíská nad tímto územím kontrolu,“ řekl tehdy senátor.