„Pokud bude nutné povolat ženy, uděláme to.“ Velvyslanec Zalužnyj připustil mobilizaci Ukrajinek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajina zvažuje možnost povolat do armády ženy „aby zachránila Evropu před válkou“. Informaci zveřejnil bývalý vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny a nyní velvyslanec v Británii Valerij Zalužnyj ve čtvrtek na konferenci v Londýně. Možnost povolání žen přichází v reakci na nadcházející zimní boje a nárůst počtu obětí, včetně civilistů. O zprávě informuje Newsweek.
Valerij Zalužnyj připustil, že se zvažuje povolání žen do armády na konferenci v Think-tanku Chatham House v Londýně. „Pokud bude nutné povolat ženy v rámci záchrany Evropy, určitě to uděláme,“ uvedl diplomat a bývalý vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny. Kyjev se sice pokusí válku primárně vyhrát jinými prostředky, než přijde na řadu povolat do armády i ženy. Tento krok ale současně nevylučuje.
Zalužnyj nicméně v minulých dnech tvrdil, že pokud byl ve funkci, odmítal snížení věku mobilizovaných pod 25 let. Právě snížení věku pro povolání na frontu se nyní na Ukrajině diskutuje. Mobilizace by se měla nově týkat už 20letých. Podle nynějšího velvyslance si Ukrajina nemůže dovolit ztratit i nastupující mladou generaci, která bude třeba k vybudování nové ukrajinské společnosti po válce.
Na Ukrajině už nyní platí registrace k mobilizaci pro lékařky, zdravotní sestry nebo psycholožky.
Vzhledem k tomu, že válka na Ukrajině probíhá více než dva a půl roku a ztráty na životech stále narůstají, Kyjev čelí i Moskva dilematu, jak své řady doplnit. Rusko ani Ukrajina nepodávají pravidelně aktuální informace ohledně zabitých a zraněných vojáků, ale The Wall Street Journal v září uvedl, že celkový počet obětí války na ruské i ukrajinské straně dosáhl asi 1 milionu.
Залужний, посол України в Великій Британії, зовсім не знає англійську.
— 🇺🇦 ЄвроМайдан 🇪🇺 (@EuroMaydan) October 18, 2024
І це при тому, що він нещодавно "захистив" дисертацію, а одна із вимог допуску до захисту дисертації - вільне володіння англійською. pic.twitter.com/EfMK3j78a3
Ukrajina má oproti Rusku nevýhodu kvůli nižší populaci. Pro Kyjev je proto náročnější najít vhodné rekruty. Ukrajinští představitelé tvrdí, že pokud by Kyjev padl, ostatní evropské národy by pak byly napadeny z Moskvy. Obě strany se však snaží vyhnout politicky a společensky nepopulárním krokům na získávání nových vojáků armády. I přesto dochází k úpravám v zájmu získání nových sil. Letos v dubnu Ukrajina snížila věk mužů, kteří mají nastoupit do armády z 27 na 25 let. Mnoho Rusů a Ukrajinců, kterých se branná povinnost týká, však utíká do jiných zemí, aby se armádě vyhnula.
Minulý rok v prosinci Zelenskyj mobilizaci žen smetl ze stolu. „Nepodepíšu povinnou mobilizaci pro ženy. Ale klesající věk odvodu podepíšu,“ uvedl ukrajinský prezident. I přesto, že není účast žen v armádě zatím povinná, došlo za poslední tři roky k prudkému nárůstu jejich podílu. V ukrajinské armádě nyní slouží desítky tisíc žen. V březnu ukrajinská vláda uvedla, že k lednu sloužilo v armádě více než 45 tisíc žen, z toho více než 13 tisíc v bojových oddílech.