Krach jednání na obzoru. „Dohoda o příměří v Gaze je na pokraji zhroucení“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dohoda o příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, kterou se snaží zprostředkovat Spojené státy, Katar a Egypt, je na pokraji zhroucení, napsal server Politico s odvoláním na dvojici amerických a dvojici izraelských činitelů. Žádná jiná alternativa podle nich však nyní není k dispozici.
Politico poznamenává, že neoficiální vyjádření amerických a izraelských činitelů jsou v kontrastu s veřejnými prohlášeními amerického prezidenta Joea Bidena i dalších členů jeho administrativy. Biden minulý týden po skončení zatím posledního kola jednání v Kataru uvedl, že příměří je blíže než kdy jindy.
Ve skutečnosti ale zůstává nejasné, zda se podaří přesvědčit Hamás, aby souhlasil s nejnovějším návrhem, který se podle citovaných činitelů snaží vyhovět požadavkům obou stran. Část členů americké administrativy dává najevo frustraci z postoje Hamásu, který navenek tvrdí, že návrh nemůže přijmout. Diplomaté si nejsou jistí, jestli je to jen vyjednávací taktika, nebo je hnutí skutečně proti dohodě.
Američtí představitelé proto mají stále větší obavu, že tento návrh ztroskotá stejně jako ty předchozí. Ještě před pár týdny přitom byli optimističtí, protože Hamás neoficiálně dával najevo, že by upravenou dohodu mohl přijmout.
Vyjednavači se tento týden znovu sejdou, tentokrát v Káhiře. "Pokud se jim nepodaří přesvědčit Hamás, možná tak vyčerpají možnosti, což zvýší pravděpodobnost nárůstu násilí mezi Izraelem a Hizballáhem a přímé konfrontace mezi Izraelem a Teheránem," míní Politico.
Írán opakovaně slíbil odplatu za úder, při němž v Teheránu 31. července zemřel šéf politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja. Izrael se k útoku nepřihlásil, ale Írán i další země mu ho přičítají.
Válka v Gaze začala loni 7. října po teroristickém útoku Hamásu a dalších palestinských ozbrojenců na Izrael. Zemřelo při něm na 1200 lidí, převážně civilistů, a dalších 251 bylo uneseno do Gazy. V úzkém pobřežním pásu, kde na území menším než Praha žije 2,3 milionu Palestinců, od té doby podle údajů Hamásu zahynulo přes 40.000 lidí, také převážně civilistů. Drtivá většina obyvatel musela opustit své domovy a přežívá ve velmi těžkých podmínkách.