Rusko zaplatí zbraně pro Ukrajinu. EU našla cestu skrze zmrazená aktiva Rusů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Může Ruská federace zaplatit zbraně a bojový arzenál, které budou používat ukrajinští obránci? Zástupci EU tvrdí, že je to možné a uvedli, že našli cestu. Od úroků ze zmrazených ruských aktiv držených v Evropě si země EU slibují miliardy dolarů. Jiné způsoby, jak zaplatit nové zbraně, zůstávají nedosažitelné, píše deník The New York Times. Země Evropské unie by měly rozhodnout o použití výnosů ze zmrazených ruských aktiv v Evropě k nákupu zbraní a munice pro Ukrajinu, potvrdil německý kancléř Olaf Scholz před zahájením unijního summitu v Bruselu.
Některé státy mají k vojenskému využití výnosů výhrady, Scholz je ale ohledně možného dosažení shody optimistický. Podle estonské premiérky Kaji Kallasové je využití zmrazených aktiv jen prvním krokem z těch, které je potřeba podniknout na podporu Ukrajiny. "Využití výnosů ze zmrazených ruských aktiv je jen prvním krokem a měli bychom udělat víc, abychom Ukrajině pomohli," prohlásila Kallasová po příchodu na summit. Lídři podle ní musí jednat o dalších možnostech využití těchto aktiv v souladu s pravidly. Kallasová také podotkla, že je potřeba se věnovat nejen podpoře Kyjeva, ale také vlastnímu obrannému průmyslu a investicím do něj, neboť to nesnese odkladu.
S návrhem na využití výnosů naopak nesouhlasí Rakousko, které si zakládá na své neutralitě. "Je potřeba zajistit, že peníze, které poskytneme, nebudou utraceny za zbraně a munici," řekl rakouský kancléř Karl Nehammer a hovořil o jiných možnostech investic na Ukrajině.
Evropská komise ve středu navrhla, aby se 90 procent výnosů z ruských aktiv zmrazených v Evropě použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu. Zbývajících deset procent by mělo být převedeno do rozpočtu EU a použito na rekonstrukci země. Návrh musí jednomyslně schválit unijní ministři zahraničí, šéfové států a vlád mu ale nyní mohou politicky dát zelenou.
Cíl ve smyslu "donutit Rusko zaplatit za ukrajinský zbraňový arzenál" a jeho obnovu je mezi spojenci populárním heslem, ale jeho převedení do skutečné politiky se ukázalo jako obtížné. Hlavním problémem jsou právní obavy ohledně likvidace ruských státních aktiv zmrazených v rámci sankcí.
Další podpora Ukrajině je jedním z hlavních témat dvoudenního summitu EU. Česká republika podle informací ČTK nemá problém s využitím výnosů na vojenské účely. Proti posílání dalších zbraní na Ukrajinu se v minulosti stavělo zejména Maďarsko a Slovensko.
čtk,