Kandidátka na eurokomisařku je tvrdě proti jádru. Francie, Česko a další ji odmítají
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Španělská kandidátka na eurokomisařku Teresa Riberaová by podle kuloárních informací měla pravděpodobně získat energetické portfolio. Z pohledu České republiky, Francie ale i dalších „jaderných“ zemí, by to ale mohl být problém, protože Riberaová je tvrdou odpůrkyní jaderné energetiky. Francouzští lobbisté by si prý vybrali raději českého kandidáta do EK Jozefa Síkelu (STAN).
Riberaová je španělskou ministryní pro ekologickou tranzici za vládní Španělskou socialistickou dělnickou stranu (PSOE) a podle zákulisních informací by měla být kandidátkou na energetické portfolio, především kvůli jejímu kladnému vztahu k zeleným plánům Evropské unie. Zásadní problém ale podle serveru Politico představuje pro celou řadu evropských zemí v čele s Francií jeden její postoj – výrazný odpor k jaderné energetice.
Podle těchto zemí by Riberaová mohla zhatit plány na rozšíření výstavby jaderných elektráren v Unii právě v době, kdy se tento průmysl veze na nové vlně, o které se mluví jako o jaderné renesanci. Jaderná energie zajišťuje přibližně pětinu elektřiny v EU, přestože reaktory jsou v provozu pouze ve 13 z 27 zemí bloku. Francií podporovaná koalice zemí podporujících jadernou energii loni prohlásila, že chce do roku 2050 zvýšit kapacitu jaderných elektráren v EU o 50 %. Ve Francii například jaderný průmysl nyní zajišťuje zhruba 70 % elektřiny. Česko nedávno vybralo dodavatele pro dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, má se jednat o největší investici v historii ČR.
Tyto obavy se pravděpodobně projeví na veřejné scéně letos na podzim, kdy se očekává, že Riberaová bude čelit v Evropském parlamentu při slyšení o svém jmenování komisařkou EU takzvanému grilování. Dá se počítat s tím, že dostane ostré otázky, zda by omezila obnovu jaderné energetiky. A její odpovědi mohou mít na její zvolení velký vliv, protože podpora jaderné energetiky spojuje politiky z mnoha politických rodin.
Francouzi by si prý vybrali Síkelu
„V každé politické skupině se najdou tací, kteří nebudou hlasovat pro někoho, kdo by byl hlasitým odpůrcem jaderné energetiky,“ řekl projaderný francouzský europoslanec Christophe Grudler, člen centristické skupiny Obnova Evropy, který by nakonec mohl být jedním ze zákonodárců rozhodujících o osudu Riberaové. „Komisař je tu od toho, aby realizoval program Komise – není tu místo pro osobní pocity,“ dodal.
Ať už bude příštím komisařem pro energetiku kdokoli, bude mít moc ovlivnit bruselskou agendu v oblasti jaderné energetiky. Ta bude sahat od lobbování za financování EU pro atomovou energii až po vypracování strategií, které budou dávat silné politické signály investorům. Riberaová by se také stala hybnou silou navrhovaného „jaderného zákona“, jehož cílem je podpořit jaderné reaktory, pokud Komise tuto myšlenku uskuteční.
„Jsme trochu znepokojeni,“ řekl jeden z diplomatů EU ze země podporující jádro. „Dekarbonizace se neobejde bez jaderné energetiky,“ uvedl druhý diplomat EU. Politico uvádí, že pokud by si francouzský jaderný průmysl mohl vybrat, dal by podle jednoho z lobbistů přednost někomu, jako je Jozef Síkela, český kandidát na eurokomisaře, který je v současnosti ministrem průmyslu a obchodu.
V závislosti na konkrétním portfoliu Riberaové (mohla by být také přímo komisařkou pro Green Deal) by se mohla při tzv. grilování dostat do vlivného parlamentního výboru pro průmysl a energetiku nebo do výboru pro životní prostředí – případně do obou výborů. Občas se stává, že zákonodárci kandidáty na komisaře odmítnou, čímž je z této funkce diskvalifikují. Zda však Ursula von der Leyenová Riberaové energetické portfolio nabídne, není jasné. Sama Riberaová o něj vyjádřila velký zájem.