Washington vyzval Izrael, aby rozlišoval mezi Hamásem a palestinskými civilisty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy v neděli vyzvaly Izrael, aby rozlišoval mezi radikálním hnutím Hamás a palestinskými civilisty. Apel vyslaly prostřednictvím bezpečnostního poradce Bílého domu v druhý den intenzivnější fáze izraelské protiofenzivy proti Hamásu v Pásmu Gazy, která je reakcí na teroristický útok islamistů na Izrael ze 7. října. Britský premiér Rishi Sunak a francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonátu zdůraznili nutnost naléhavé humanitární podpory Pásma Gazy, oznámil Sunakův úřad v londýnské Downing Street.
Izrael v noci z pátku na sobotu zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu proti hnutí Hamás, které Pásmo Gazy ovládá. Nová fáze války vyvolala ve světě obavy z dalšího utrpení palestinských civilistů. Zatímco členové Hamásu 7. října při útoku na Izrael pozabíjeli na 1400 lidí, většinou civilistů, následné útoky izraelské armády na Pásmo Gazy si vyžádaly podle místních úřadů přes 8000 lidských životů.
„My se domníváme, že každou hodinu, každý den této vojenské operace, by izraelská vláda měla přijmout všechna možná opatření, která má k dispozici, aby rozlišovala mezi Hamásem – teroristy, kteří jsou legitimními vojenskými cíli – a civilisty, kteří jimi nejsou,“ řekl ve zpravodajské televizi CNN bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan.
Premiér Sunak a prezident Macron v telefonickém rozhovoru zdůraznili nutnost „naléhavé humanitární pomoci Gaze“ po rozšíření izraelských vojenských operací, uvedla Downing Street, kde je sídlo britských premiérů.
Oba vrcholní představitelé rovněž podle Sunakova mluvčího vyjádřili znepokojení kvůli nebezpečí eskalace v regionu a shodli se na nutnosti „neztrácet ze zřetele dlouhodobou budoucnost regionu“ a zvláště nezbytnost takzvaného dvoustátního řešení. To předpokládá vznik samostatného palestinského státu po boku Izraele.