Uběhlo 85 let od úmrtí Karla Čapka, v Praze si ho připomněly desítky lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Desítky lidí přišly v pondělí před polednem ke hrobu spisovatele Karla Čapka v Praze na Vyšehradě. Setkání se koná prakticky pravidelně ve výroční den jeho úmrtí v roce 1938. Scenárista a publicista František Novotný vyzdvihl v projevu Čapkovu moudrost a "člověčinu", mravní hodnoty i smysl pro nadhled a humor.
"Myslím si, že na některé osobnosti našich dějin bychom neměli tak snadno zapomínat a nahrazovat je prázdnotou slov nejrůznějších demonstrátorů moci. Snad ještě víc než za (prvního československého prezidenta) Tomáše Garrigua Masaryka platí, že víc než obnovu hospodářskou a politickou potřebuje naše doba obnovu mravní," řekl Novotný.
Čapka označil za obrovskou osobnost českých, evropských, ale i světových dějin. V části vystoupení Novotný připomněl také poslední chvíle spisovatelova života a jeho pohřeb na Vyšehradském hřbitově jen několik měsíců před okupací zbývajícího českého území nacistickým Německem a zřízením protektorátu Čechy a Morava. “Lze bez nadsázky říct, že se tehdy na Vyšehradě pohřbívala duše první republiky,” uvedl Novotný.
Čapek zemřel před 85 lety na následky zápalu plic, v době událostí roku 1938. Těžce nesl tehdejší mnichovskou dohodu a po ní následující kapitulaci. Úmrtí Čapka uchránilo před zatčením gestapem. Jeho bratr, malíř a spisovatel Josef Čapek zahynul v nacistickém koncentračním táboře.
Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné české společnosti. Celý svět převzal slovo robot, které vymyslel pro divadelní hru R.U.R. Psal i poezii, prózu, cestopisy a pohádky a věnoval se také politickým a filozofickým úvahám. Bojoval proti zlobě a nenávisti, která se koncentrovala ve fašismu a nacismu. Proto si také pro něj krátce po obsazení Prahy přišlo do jeho vily gestapo. Čapek byl ale již mrtev. Jeho knihy vycházejí i v současnosti po celém světě.
Společnost bratří Čapků, která pietní setkání u spisovatelova hrobu organizuje, existuje od roku 1947. Snaží se přispívat mimo jiné k šíření filozofického, mravního a sociálního odkazu Karla a Josefa Čapkových.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.