Stíhačky i obrněnci za desítky miliard. Česko nalije do armády rekordní sumy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministerstvo obrany chystá rekordní investice do české armády. V roce 2023 má jít na armádu ze státního rozpočtu celkem 80,3 miliardy korun, nejvíc v historii. V plánu je například nákup 210 švédských bojových vozidel pěchoty CV90, pořízení nových tanků, investice do bezpilotních letounů a také příprava nákupu nejmodernějších amerických stíhaček F-35 Lightning.
Resort obrany bude v roce 2023 hospodařit s celkovým rozpočtem 111,8 miliard korun, což je nejvíc v historii samostatné ČR. Částka představuje 1,52 % českého HDP. Česko se tak pomalu blíží svému cíli vydávat na obranu 2 % HDP, k čemuž jsme se zavázali po vstupu do Severoatlantické aliance. Pro srovnání: v loňském roce hospodařilo ministerstvo s částkou 89,1 miliardy korun.
V nejbližší době chce ministerstvo dotáhnout podpis smlouvy o nákupu 210 kusů pásových bojových vozidel pěchoty CV90, které nabídla švédská firma BAE Systems. Nákup proběhne formou mezivládní dohody (G2G). Zatím zástupci obou vlád podepsali jen nezávazné memorandum. Na finální rozhodnutí se tedy stále čeká. V armádních testech ale CV90 obstály v konkurenci dalších uchazečů podle ministerstva obrany nejlépe. S první splátkou ve výši 4,4 miliardy korun se počítá už pro letošek.
Podle dosavadních vyjádření ministerstva mají vojáci už v letošním roce obdržet všech 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně přibližně 17,6 miliardy korun. ČR získá osm víceúčelových UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Dalších 8 starších strojů, které používala americká námořní pěchota (6 bojových a 4 transportní), bychom měli dostat darem. Hradit bychom měli pouze opravy a transport do ČR.
Obrana chce nakoupit až 50 nových tanků
Armáda na sklonku roku 2022 převzala také první ze 14 tanků Leopard, které nám darovalo Německo jako kompenzaci za poskytnutí našich starších tanků T-72M1 válčící Ukrajině. O nákupu až padesátky nejmodernějších Leopardů ve verze 2A7+ různých modifikací se teprve jedná. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) nyní resort zpracovává studii. Nevyloučila ale ani oslovení Jižní Koreje, která nabízí stroje K2 Black Panther. Těm dalo přednost například Polsko.
Ministerstvo obrany v současné době jedná také o nákupu amerických stíhaček F-35 Lightning. K podpisu mezivládní dohody by mělo dojít ještě v tomto roce. Ministerstvo obrany chce pořídit dvě letky, tedy 24 stíhaček. Zatím není jasné, kolik by jejich pořízení mělo stát. Třeba Polsko se v roce 2019 rozhodlo nakoupit 32 kusů těchto strojů za 6,5 miliardy dolarů (v tehdejším kurzu 153 miliard korun). Předpokládá se, že částka tedy překročí hranici 100 miliard korun.
Kromě investic do taktických bezpilotních letounů, neboli dronů, francouzských kolových houfnic Caesar ve standardu NATO (celkem za 8,5 miliardy korun) nebo izraelských systémů protivzdušné obrany SPYDER. Armáda má do roku 2026 obdržet celkem čtyři baterie – každá bude obsahovat radar, čtyři odpalovací zařízení, nabíjecí vozidlo a systémy velení a řízení palby. Má za ně zaplatit 13,7 miliardy korun.
V tomto roce armáda plánuje navýšit také počet vojáků, a to o 1 100 osob. Vláda v tomto týdnu schválila novou vojenskou legislativu, která počítá s tím, že vydávání 2 % českého HDP na obranu bude zakotveno v zákoně. Vládní koalice chce slib naplnit nejpozději do roku 2025. „Je to naplňování programového prohlášení, chceme, aby tato povinnost byla legislativně ukotvena,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Podle premiéra předpis vytváří lepší podmínky pro modernizaci armády.
Poláci chtějí nejsilnější armádu v Evropě
Masivní zbrojení zahájilo v loňském roce i sousední Polsko, které je na cestě k vybudování nejsilnější armády v Evropě a jedné z nejlépe vybavených armád na světě. Už v prosinci převzalo první z tisícovky jihokorejských tanků K2 a stovek samohybných houfnic K9. Více podrobností o gigantickém polském nákupu se dočtete v článku Nejsilnější armáda v Evropě. Poláci kupují enormní počet tanků, letadel a houfnic.