Zdražováním proti zdražování: jak fungují inflační doložky a kdo už zvedl ceny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jak bojovat proti zdražování? Ještě větším zdražením. Firmy, které mohou, uplatňují tzv. inflační doložky, a přenášejí tak rostoucí náklady na zákazníky tím, že jim zvedají ceny služeb. Učinili už tak mobilní operátoři, kteří některým svým klientům změnili ceník za volání či data. Inflační doložky se ale mohou použít všude, kde to platné smlouvy umožňují, typicky třeba u pronájmů bytů. Jak se na další zdražování v kontextu téměř dvacetiprocentní inflace dívat a může ji ještě zrychlit?
Jak to vůbec v rámci služeb s úpravou kontraktu podle inflační doložky je, vysvětluje hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň. „Automatické právo na úpravu kontraktu „ex post“ podle inflační doložky neexistuje. Jsou dva druhy smluv. Ty, které dovolují jedné ze smluvních stran upravit si cenu podle inflace v předchozím roce. Nebývá to povinné, v minulosti si to mnohdy smluvní strana nenárokovala, když byla inflace nízká. Nyní, když je vysoká, tak si to zkrátka nárokují,“ uvedl pro Echo24 Bartoň.
Pak existují smlouvy, které inflační doložku nijak neupravují. „Pokud chce jedna strana upravit cenu dle inflace, musí to udělat podle jiného ujednání o možnostech úpravě cen, bez vazby na inflaci, kde však bývá také dodatek, že protistrana může nesouhlasit a volně odstoupit od smlouvy,“ říká Bartoň.
Co se pak týče působení inflačních doložek na zbytek ekonomiky, určitě zesetrvačňují a prodlužují prvotní prvotní energetickou inflaci. Jejich roli ale podle Bartoně není nutné úplně přeceňovat.
„K promítání vyšších nákladů do cen by docházelo jinými způsoby i kdyby inflační doložky neexistovaly. Na setrvačnost inflace to má navíc pořád mnohem menší vliv než ta nejvyšší síla k zesetrvačnění, která nám hrozí, a to skrze nikoli navýšení našeho nájmu o inflaci, nýbrž skrze navýšení mezd o inflaci. K tomu zatím podle čerstvých dat nedochází, což je dobrá zpráva, která snižuje nebezpečí setrvačné inflace,“ tvrdí ekonom.
Nominálně mzdy loni meziročně stouply o necelých osm procent, reálně se však dramaticky propadly, a to o 7,5 procenta, což je nejvýše v historii samostatné republiky. Jedná se o pětkrát větší propad než ten z doposud nejhoršího roku 2013, kdy se průměrná reálná mzda propadla o 1,5 procenta. S výjimkami na úplném počátku přechodu na tržní hospodářství klesaly reálné mzdy jen v roce 1998, a to o 1,4 procenta, v roce 2012 o 0,8 procenta a ve zmíněném roce 2013. Jinak však reálné mzdy vytrvale rostly. Více jsme k tomu psali zde.
Z operátorů už za pomoci inflační doložky zdražily volání a data pro některé klienty společnosti Vodafone a O2, T-Mobile je bude následovat. Vodafone například ceny měsíčních balíčků mobilních služeb navyšuje o 9 procent pro firemní i nefiremní zákazníky.
„Dopad vyšších nákladů na zákazníky se nám doposud dařilo mírnit i díky tomu, že jsme nakupovali energie chytře a dopředu, aby jejich cena byla co nejnižší. Zvýšili jsme také naši vnitřní efektivitu. Nechceme ale, aby jakákoliv úsporná opatření šla na úkor kvality služeb, které poskytujeme, a proto navýšíme ceny paušálních mobilních služeb,“ uvedl k tomu generální ředitel Vodafone Czech Republic Petr Dvořák.
Co se týče nájemního trhu, inflační doložky se většinou využívají u nájmů komerčních nemovitostí a nebytových prostor. Pokud se však jedná o dlouhodobý pronájem, může být využita i ve smlouvě o nájmu bytu či domu. Pronajímatel pak může zvednout nájemníkovi nájem o výši inflace, pokud je takové ustanovení v nájemní smlouvě.