TOP 6 největších českých zbrojařů. Kdo díky Ukrajině vydělává nejvíc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Skupiny kolem českých zbrojařů hlásí od začátku války na Ukrajině rekordní tržby. Tři největší inkasovaly dohromady v loňském roce téměř 50 miliard korun. Nejlépe se účetně daří holdingu Czechoslovak Group Michala Strnada. Ten za loňský rok utržil v úhrnu téměř 25 miliard a v prvním pololetí letošního roku inkasoval bezmála 16 miliard korun. Přinášíme žebříček šesti největších českých zbrojařů. Podívejte se, kdo je další.
- Michal Strnad – Majitel obranně-průmyslového holdingu Czechoslovak Group. Platí za „nejmladšího českého miliardáře“. U zrodu skupiny stál jeho otec Jaroslav Strnad, který v 90. letech začal obchodovat s vyřazeným vojenským materiálem a obrněnou technikou. V souvislosti s komerčními dodávkami vojenské techniky pro ukrajinskou armádu se skupině mimořádně daří. Jedna z dceřiných společností, šternberská Excalibur Army, zabývající se mimo jiné modernizací a opravami vojenské techniky, v roce 2022 vykázala rekordní tržby 13,506 miliardy korun a zisk 1,656 miliardy, což byl také dosud nejvyšší zisk firmy vůbec. Na zisku společnosti se významně podíleli i další firmy jako Tatra Defence Vehicle nebo MSM Group. Loni měla skupina Strnadových rekordní tržby ve výši téměř 25 miliard korun a hrubý zisk 5,6 miliardy.
- René Holeček – Většinový akcionář Colt CZ Group. Skupina specializující se na výrobu a prodej ručních zbraní a munice vznikla kolem původní České zbrojovky Uherský Brod. Ke změně názvu došlo před dvěma lety, když ČZ koupila americký Colt a získala její portfolio ve Spojených státech a Kanadě. Firma v prvním roce války na Ukrajině vykázala rekordní tržby 14,6 miliardy korun a zisk po zdanění téměř 2,3 miliardy.
- Martin Drda – Podnikatel ovládající skupinu STV Group. Firmu zakládal v 90. letech jeho otec Václav Drda. Podobně jako Jaroslav Strnad začal jako obchodník s nepotřebným vojenským materiálem. STV se dnes specializuje na výrobu velkorážové a dělostřelecké munice, ale i modernizaci obrněné techniky, jako jsou tanky, obrněné transportéry, raketomety a houfnice. Od roku 2015 vlastní poličské strojírny. Loni vykázala stejně jako další společnosti rekordní tržby 8,4 miliardy korun a zisk před zdaněním 2,2 miliardy.
- Miriam Birmann – Italka žijící v Londýně ovládá prostřednictvím nadnárodní společnosti CBC tradičního vlašimského výrobce malorážové munice Sellier & Bellot. CBC patří k největším výrobcům munice na světě. Hlavními produkty vlašimské filiálky jsou pistolové a revolverové střelivo a kulové náboje. V roce 2022 firma zvýšila tržby na 7,1 miliardy korun (4,8 miliardy v roce 2021). Sellier & Bellot se loni podílela i na dodávkách munice pro ukrajinskou armádu.
- Oszkár Világi – Slovenský miliardář maďarského původu. Předseda představenstva společnosti HSC Aerojet, která je vlastníkem tradičního českého výrobce cvičně-bitevních letadel Aero Vodochody. Kromě maďarského kapitálu vlastní zhruba 20 % HSC Aerojet česká zbrojařská skupina Omnipol Richarda Hávy. O Világim se hovoří jako podnikateli blízkém maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Aero Vodochody vykázala v roce 2022 po delší době zisk po zdanění 192 milionů korun (před zdaněním více než 974 milionů) a tržby kolem 4 miliard korun. Hospodaření Aera vytáhly z červených čísel zejména posledně uzavřené zakázky na dodání nejnovějších cvičných proudových letounů L-39 NG. Fabrika ve Vodochodech aktuálně dokončuje 12 letounů pro armádu Vietnamu, 12 letounů dodá do Maďarska a 4 si objednal LOM Praha, který cvičí budoucí piloty stíhaček.
- Richard Háva – Společně se svými syny Petrem a Martinem vlastní společnost Omnipol. Ta drží zhruba 20% podíl ve společnosti HSC Aerojet, která je vlastníkem Aera Vodochody. Pod Omnipol patří také český výrobce malých dopravních letounů Aircraft Industries (dříve Let Kunovice) nebo pardubický výrobce pasivních radarů Era. Vroce 2021 uváděl Omnipol tržby kolem jedné miliardy korun. Čísla za loňský rok zatím nezveřejnil.