Architektura a životní styl, láska prokletých básníků a v hlavní roli olovo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Architektura a životní styl
Expozice ve Veletržním paláci se zaměřuje na architekturu a životní styl mezi lety 1956 a 1989. Životní styl je fenoménem, ve kterém se protínají každodenní zkušenosti a prožitky s architekturou a designem jako tvůrčími disciplínami. Výstava prezentuje významná díla Václava Aulického, Věry a Vladimíra Machoninových, Františka Cubra, Karla Pragera a dalších.
1956–1989: Architektura všem, NGP.
Duel renesančních géniů
Stephanie Storey líčí vznik fresek v Sixtinské kapli očima Michelangelova nejzuřivějšího soka Raffaela Santiho z Urbina, malíře posedlého dokonalostí. Raffael dal svému umírajícímu otci slib: stát se největším malířem všech dob. Aby mohl být nejlepší, musí porazit Michelangela Buonarrotiho, tvůrce Davida.
Stephanie Storey: Raffael – Malíř v Římě, přeložila Dana Krejčová, Ikar, 336 str.
O přátelství, válce a návratech
Román rekonstruuje přátelství dvou bosenských žen. Dvanáct let se neviděly, když Saře zavolá bývalá kamarádka Lejla s prosbou, aby ji z Mostaru odvezla do Vídně. Má tam být její od války nezvěstný bratr. Návrat obou přítelkyň zpátky domů vyplaví dlouho potlačované vzpomínky na dětství v zemi poznamenané válečným konfliktem.
Lana Bastašić: Chyť toho králíka, přeložil Jakub Novosad, Argo, 224 str.
Filozofie jako radikální věda
Józef Maria Bocheński byl významný badatel v logice, ale také učitel filozofie, proslulý srozumitelným podáním filozofického myšlení. V této knížce podává nepřipravenému zájemci metodu k uchopení základních filozofických problémů, o nichž lidstvo diskutuje od počátku antického myšlení.
Józef Maria Bocheński: Cesta k filozofickému myšlení, přeložila Marie Podolská, LEDA, 152 str.
Každá rodina má tajemství
Život malého Tea ubíhá v ubíjejícím rytmu. Podivínská matka vzdělává Tea doma a namísto setkávání s jinými dětmi ho vodí do komunitního náboženského centra. Otec každou neděli někam mizí. S nástupem do školy a novým kamarádem se v Teově neveselé rutině objevují první trhliny… Čtou F. Kaňkovský, D. Kaplanová a J. Vlasák.
Viktorie Hanišová: Neděle odpoledne, OneHotBook, 9 hod. 50 min.
V hlavní roli olovo
Martin Zet připravil instalaci, jejíž součástí jsou olověné artefakty, ale také proces vzniku uměleckého díla. Tématem olova se autor zároveň obrací k tradici těžby a zpracování olovnatých rud v příbramském regionu. Většina děl vzniká v ateliéru, kde umělec průmyslově vyrobené olovo taví a zpracovává.
Martin Zet – Olovo, Galerie Františka Drtikola Příbram, do 12. 3. 2023.
Odchod a čas
Laimdota Malle pracovala napříč různými médii, včetně kresby, tisku, sochařství a animovaných obrazů, aby vytvořila instalaci zabývající se zpochybňováním významů kolektivních i osobních zkušeností. Prostřednictvím vlastních zkušeností vytváří metaforické příběhy, které odhalují neznámé krajiny a skutečnosti.
OOZE / Laimdota Malle, Pragovka Gallery, Praha, 19. 1. – 30. 3. 2023.
Láska prokletých básníků
Spokojené manželství Paula Verlaina a jeho ženy Matyldy ukončí mladičký a svůdný Arthur Rimbaud. Oba básníci se společně vydají na toulky po Evropě, aby poznali jeden druhého i sami sebe. Láska, která je spojuje, je stejně absolutní jako jejich sobectví. Nemohou být spolu ani bez sebe.
Christopher Hampton: Úplné zatmění, Komorní scéna Aréna, Ostrava, 9. 2. 2023.