Podpora Západu pro Ukrajinu dostává trhliny. Kongres USA na pomoc zapomněl
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jednotná západní podpora Ukrajině začíná mít trhliny. Nejen z USA ale i z Polska či Slovenska se vysílají signály, že pomoc napadené Ukrajině není nekonečná ani bezedná. Spojené státy schválily zákon o nouzovém financování americké federální vlády, pomoc Ukrajině do něj ale nezahrnuly. Polsko oznámilo, že Ukrajině už nedodává zbraně a nedávné vítězství Smeru-SD s Robertem Ficem v čele ve slovenských volbách podkopalo dosud neochvějnou podporu Kyjevu, kterému nyní nezbývá nic jiného, než pokles zájmu snášet s vděčným úsměvem, píše web Politico.
Po pouhých devíti dnech, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil Washington, aby požádal o pokračující podporu, Kongres schválil zákon o nouzovém financování americké federální vlády, do kterého demokrati chtěli přidat i pomoc Ukrajině. Zákon se však schválil bez části o pomoci Kyjevu, kterému republikáni chtějí zatrhnout veškerou podporu z americké kasy.
Ve stejné době si na Slovensku lidé zvolili za lídra voleb Smer-SD, který vede Robert Fico, který v kampani lákal lidi na to, že dával silný důraz na nechuť posílat Ukrajině zbraně. Slíbil, že Kyjev od svého slovenského souseda nedostane ani jednu dodávku munice, cituje Fica Politico. Slovensko se tak s vítězstvím Smeru-SD připojilo k politice maďarského premiéra Viktora Orbána, který na půdě Evropské unie stojí proti evropské podpoře Kyjeva.
Ránu dostal Kyjev i od svého polského souseda, který byl dosud jedním z jeho nejspolehlivějších spojenců. Polský premiér Mateusz Morawiecki před nadcházejícími volbami oznámil, že země už zbraně Ukrajině nedodává, protože se chce zaměřit na modernizaci vlastní armády.
Z neúnavné snahy Ukrajinců shánět podporu na obranu své země proti Rusku si například utahoval i miliard web Politico.ář Elon Musk, který sám na začátku invaze nabízel Kyjevu pomoc. Na své síti X, kterou koupil vloni, zveřejnil meme, satirickou koláž, na které si vystřelil ze Zelenského, který žádá o "miliardu dollarů" pomoci pro svou zemi. Musk, který se netají svou nynějsí náklonností k republikánům, poslední dobou čelí tvrdé kritice za některé své proruské výlevy.
Elon Musk mocks Zelenskyy's requests for help for Ukraine. https://t.co/3wauVaGCk3
— NEXTA (@nexta_tv) October 2, 2023
I přes nejistotu v západní podpoře americký prezident Joe Biden ujistil Kyjev, že silná pomoc bude pokračovat. V to věří i britský ministr obrany Grant Shapps. Podle Shappse, který v neděli oznámil, že Británie na Ukrajinu posílá čtyři letouny Eurofighter Typhoon, je pochopitelné, že během volební kampaně se objevuje napětí kolem pomoci Ukrajině. Nicméně dosavadní podporu, kterou Polsko poskytuje zemi čelící 19 měsíců ruské agresi, označil za skvělou. "Silně doufám a věřím, že až tam bude po volbách a věci se usadí, přijmou (Poláci) rozumný přístup," řekl Shapps.
Podpora naopak roste v Německu. To zčtyřnásobilo svůj vývoz zbraní na Ukrajinu oproti loňskému roku. Vyplývá z údajů zveřejněných německým ministerstvem hospodářství. Agentura Reuters napsala, že Kyjev se stal největším odběratelem německých zbraní. Hodnota vojenské techniky a dalšího vybavení určeného pro Ukrajinu letos do konce září činila 3,3 miliardy eur (80,7 miliardy korun), loni to za stejné období bylo 775 milionů eur. Celkově německá vláda zatím letos schválila export zbraní za 8,76 miliardy eur. Zvýšení podpory plánuje podle šéf unijní diplomacie Josepa Borrella i Evropská unie.
čtk,