„Jen soláry a vítr to neutáhnou.“ Kvůli rozvoji umělé inteligence hrozí nedostatek elektřiny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zda budeme mít v blízké budoucnosti dostatek elektřiny kvůli přechodu na zelenou bezemisní ekonomiku a vypínání stabilních zdrojů, je stále velkou otázkou. Jen málo se navíc počítá s tím, že spotřeba elektřiny rychle roste a dále poroste s tím, jak se rozvíjí umělá inteligence (AI) a datové technologie. Předpovědi zatím ukazují, že boom AI už v roce 2026 zdvojnásobí spotřebu elektřiny v datových centrech. Brzy tak může přijít situace, kdy si budeme muset vybrat, kam elektřina poteče, aby pokryla i běžnou spotřebu.
Na to, že spotřeba elektřiny datovými centry v příštích dvou letech rychle vzroste, což představuje riziko, upozornila ve své předpovědi na roky 2024 až 2026 Mezinárodní energetická agentura (IEA). V loňském roce sice spotřeba elektřiny oproti roku 2022 poklesla (v roce 2023 světová poptávka po elektřině vzrostla o 2,2 procenta, v roce 2022 o 2,4 procenta) kvůli propadu evropské i americké ekonomiky vlivem slabé výroby a průmyslové produkce. Už od letošního roku se ale trend obrací a poptávka poroste rychlým tempem.
„Zejména ve vyspělých ekonomikách a v Číně bude poptávka po elektřině podporována pokračující elektrifikací rezidenčních a dopravních sektorů a také pozoruhodným rozšířením sektoru datových center,“ uvádí IEA s tím, že spotřeba elektřiny z datových center, AI a sektoru kryptoměn se může do roku 2026 zdvojnásobit.
„Datová centra jsou významnými tahouny růstu poptávky po elektřině v mnoha regionech. Po odhadované celosvětové spotřebě 460 terawatthodin (TWh) v roce 2022 by celková spotřeba elektřiny v datových center mohla v roce 2026 dosáhnout více než 1 000 TWh. Tato poptávka je zhruba ekvivalentní spotřebě elektřiny v Japonsku,“ píše se v předpovědi.
Energetičtí odborníci budou proto muset podle IEA zvážit několik scénářů, jak udržet krok s pokračující rostoucí poptávkou po AI. Tedy jak zvýšit kapacity způsobem, který je ekonomicky životaschopný a zároveň udržitelný.
Čína táhne růst
Analytik J&T Banky William George Kubik k tomu poznamenává, že je na místě revidovat státní energetické koncepce, které na rozvoj AI nejsou připravené. „Světová spotřeba elektřiny datovými centry se do konce dekády více než zdvojnásobí především kvůli růstu cloudu a AI, nicméně tomu je neúměrný růst výroby této energie. Spotřeba roste rychleji, než se místy dokáže vyrobit. Amazon, a nejen on, už má datové centrum, které spotřebuje asi 40 procent přilehlé jaderné elektrárny. Jinými slovy je potřeba revidovat energetickou koncepci, nebo si v budoucnu budeme muset vybrat, co chceme více napájet. Naší běžnou potřebu, nebo datovou spotřebu? Soláry a vítr to opravdu neutáhnou kvůli svým výkyvům výroby,“ upozorňuje Kubik.
Rozvoj datových center a s tím spojená jejich spotřeba elektřiny se silně týkají Číny. Ta například na konci loňského roku spustila své první podvodní datové centrum, kde má v plánu využít inovativní řešení chlazení a zvýšit celkovou energetickou účinnost.
Také Irsko zažívá masovou poptávku datových center po elektřině. Její spotřeba se v národních datových centrech v roce 2023 zvýšila o 400 procent. To způsobili především nadnárodní technologičtí giganti jako Google, Facebook a Microsoft, kteří v Irsku vybudovali svá datová centra a plánují další.