Ukrajina podepíše novou bezpečnostní dohodu s USA. Má platit, dokud Kyjev nevstoupí do NATO
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajina příští týden zahájí podle agentury Unian jednání se Spojenými státy o dvoustranné dohodě o bezpečnostních zárukách. Agentura se odvolává na prohlášení vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Andrije Jermaka, který poznamenal, že tato dohoda by měla platit do doby, než se Ukrajina stane členem NATO, a která bude „nejspolehlivější zárukou bezpečnosti“. Některé země Aliance také Kyjevu na nedávném summitu ve Vilniusu přislíbily další dlouhodobou podporu.
„Dokud v naší zemi probíhá válka a nemůžeme vstoupit do NATO, musí náš stát zajistit spolehlivé záruky pro přechodné období,“ uvedl Jermak.
Vedoucí kanceláře prezidenta doplnil, že výsledkem práce mezinárodní pracovní skupiny, které předsedá spolu s bývalým generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem, je společná deklarace, kterou přijali představitelé skupiny zemí G7 a Ukrajiny ve Vilniusu. „K této deklaraci se již připojila více než desítka dalších zemí a nové státy se připojují téměř každý týden,“ dodal.
Podle něj by budoucí úmluva měla obsahovat konkrétní bezpečnostní záruky. „V současné době pracujeme na dvoustranných dohodách s každým z těchto partnerů. Příští týden zahájíme jednání se Spojenými státy,“ prohlásil Jermak. Bezpečnostní záruky dle něj budou konkrétními a dlouhodobými závazky, které zajistí schopnost Ukrajiny „zvítězit nyní a odradit Rusko od agrese v budoucnu“. „Půjde o jasně popsané formáty a mechanismy podpory, obranné a finanční, stejně jako o sankce a potrestání agresora,“ míní.
Nedávný dvoudenní summit NATO ve Vilniusu skončil příslibem dlouhodobé podpory Ukrajiny od zemí skupiny G7. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj z Litvy odjel s vyhlídkou na další vojenskou i finanční podporu a s dohodou o urychlení budoucího procesu přijetí do NATO, ale bez konkrétní nabídky na připojení se k alianci. Naopak Švédsko na vrcholném jednání udělalo velký krok k tomu, aby se stalo 32. členskou zemí NATO, když Turecko naznačilo, že skandinávské zemi udělí svůj souhlas, ale až v říjnu.