Bank of America ukončila konferenci kvůli údajně proruským řečníkům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americká banka Bank of America přerušila konferenci o geopolitice kvůli údajným proruským komentářům několika účastníků. „Bylo to spíš jako Bank of Russia než Bank of America,“ uvedl účastník konference, který si přál zůstat v anonymitě. Jeden ze stratégů banky měl po akci telefonovat s klienty a za obsah zasedání se omluvit. Informuje o tom deník Financial Times (FT).
Konference měla být původně dvoudenní, ale Bank of America zrušila tři zasedání, která se měla týkat amerických sankcí vůči Rusku a vztahů mezi Ruskem a USA. Tento krok přišel poté, co se někteří přítomní měli pozastavit nad údajnými proruskými komentáři několika účastníků akce.
Podle tří osob, které jsou podle FT obeznámeny se situací, telefonoval po akci jeden ze stratégů banky klientům a omluvil se jim za obsah úterních zasedání. „Stále nechápu, proč americké banky stále na akce pro klienty vozí řečníky, kteří tak často chrlí moskevské řeči o válce na Ukrajině,“ napsal na Twitteru Timothy Ash ze společnosti BlueBay Asset Management, specialista na Rusko, který se konference zúčastnil.
I still don’t get why US banks still wheel out speakers at events for clients who so often roll thru Moscow’s talking points on the war in Ukraine. If I recall it is Putin who has been indicted for war crimes in Ukraine, not Joe Biden.
— Timothy Ash (@tashecon) April 5, 2023
Bank of America uvedla, že toto setkání bylo jedním z mnoha, na kterých vystupují externí řečníci, kteří mají za úkol pomoci klientům porozumět otázkám, jež ovlivňují jejich investiční rozhodnutí. „Všichni naši externí řečníci jsou nezávislí a mají vlastní názory. Omluvili jsme se těm klientům, kteří vyjádřili svou nespokojenost s některými vyslovenými názory,“ uvedla banka v oficiálním prohlášení.
Někteří z přítomných na úterní akci však uvedli, že je neobvyklé, aby byly prezentovány tak jednostranné názory, aniž by byly prezentovány i jiné názory pro vyvážení. „Bylo to spíše jako Bank of Russia než Bank of America,“ uvedl jeden z přítomných. „Celá akce byla v drtivé většině proruská,“ dodal. Další účastník měl podle Financial Times konferenci označit jako „neúprosně protiukrajinskou“.
„Zelenskyj – mistr manipulace“
Dva účastníci konference uvedli, že Daniel Sheehan, viceprezident BofA Securities pro mezinárodní vztahy, byl kritický k ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Měl ho označit za „mistra manipulace a imitace“, z něhož má mít americká administrativa „vážné obavy“.
Mluvčí BofA uvedl, že banka s touto interpretací Sheehanových výroků nesouhlasí.
Další z přítomných uvedl, že podle něj jeden z řečníků, Nikolaj Petro, profesor politologie na univerzitě v Rhode Islandu, řekl věci, které „byly naprosto šokující“ a které byly „přímo z ruského ministerstva zahraničí“. Petro to však odmítl s tím, že stěžující si lidé „měli svůj vlastní program“ a že „skutečně neposlouchali“ to, co říkal.
Petro se podělil o část svého projevu, který měl na konferenci prezentovat. „Podle jakéhokoli scénáře by Ukrajina byla ve válce drtivým poraženým,“ uvedl Petro, podle něhož by ukrajinské průmyslové kapacity byly „zdevastovány“, a to částečně i kvůli její hospodářské politice, díky níž by se ukrajinská populace „nadále zmenšovala, protože by lidé odcházeli za prací do zahraničí“.
Uvedl však také to, že americká vláda nemá zájem o příměří, protože z prodloužení konfliktu by nejvíce získala „dramatickým zvýšením energetické a vojenské závislosti EU na USA“.
Další účastník, který si přál zůstat anonymní, uvedl, že ačkoli názory, jako je Petrův, mohou být pro mnohé na Západě urážlivé, je důležité je slyšet. „Zprostředkovává to informace o tom, jak přemýšlejí jiní lidé,“ cituje jej FT.