Dvacetiprocentní inflace v Maďarsku bude letos určitě poloviční, řekl ministr
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Inflace v Maďarsku nejpozději do prosince sestoupí pod deset procent, což podpoří oživení maďarské ekonomiky. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl maďarský ministr financí Mihály Varga. Prohlásil také, že středoevropské země by se po překonání energetické krize a vysoké inflace mohly opět stát nejrychleji rostoucími ekonomikami v Evropské unii.
Inflace v Maďarsku se v lednu vyšplhala až na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996. Od té doby postupně klesá a v červnu se nacházela na 20,1 procenta. Zůstává však nejvyšší v EU.
„Do prosince určitě, ale když budeme mít štěstí, bude inflace pod deseti procenty už v listopadu. Mohu říci, že do prosince bude inflace zhruba na sedmi až osmi procentech,“ uvedl Varga. Dodal, že pokles inflace je klíčový pro omezení rozpočtového deficitu, který tlačí vzhůru energetické dotace, důchody a zvýšené náklady na správu dluhu. Žádná další opatření k omezení schodku podle něj prozatím nejsou zapotřebí.
Analytici varují, že klesající spotřeba sníží daňové příjmy. Rozpočtový deficit tak podle nich překročí plánovanou úroveň, pokud vláda nepřijme dodatečná úsporná opatření. „Prozatím pro takováto opatření nevidím důvod,“ uvedl Varga. „V září provedeme revizi a v případě potřeby vláda opatření podnikne,“ dodal.
Maďarsko se ve druhé polovině loňského roku podobně jako Česká republika dostalo do technické recese. Ta se obvykle definuje jako minimálně dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou. Vláda předpokládá, že letos se hrubý domácí produkt (HDP) Maďarska zvýší o 1,5 procenta, v příštím roce očekává zrychlení hospodářského růstu na čtyři procenta.
Maďarská centrální banka v květnu ve snaze o podporu hospodářského růstu začala snižovat svou jednodenní depozitní sazbu. Jako první v Evropě tak zahájila cyklus uvolňování měnové politiky. Svou hlavní úrokovou sazbu však zatím nadále drží na 13 procentech. Jednodenní depozitní sazbu banka v uplynulých dvou měsících snížila celkem o dva procentní body na 16 procent. Předpokládá se, že tento měsíc ji zredukuje o další procentní bod.
Centrální banka zdůraznila, že uvolňování měnové politiky bude pouze postupné, což by podle Vargy mohlo zachovat stabilní kurz domácí měny, Ministr upozornil, že stabilní forint je klíčový pro schopnost ekonomických subjektů plánovat budoucnost. Dodal, že koncept, podle kterého je zapotřebí slabá měna k podpoře exportu, patří minulosti.