USA ztrácí úsměv. Pod vedením Bidena se propadly v žebříčku štěstí na 24. místo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy americké klesly na své historicky nejnižší místo v každoročním žebříčku nejšťastnějších zemí světa. Podle každoročního průzkumu, který zveřejnila Univerzita v Oxfordu ve spolupráci s agenturou Gallup a Organizací spojených národů, se USA umístily až na 24. místě ze 147 hodnocených zemí. Informoval o tom server WorldNetDaily.
Zpráva hodnotí míru štěstí obyvatel na základě jejich průměrného hodnocení kvality života v období let 2022 až 2024 — tedy ještě během prezidentství Joea Bidena. Na prvním místě se již osmým rokem za sebou umístilo Finsko, jehož obyvatelé dosáhli průměrného skóre 7,736 z 10. Následují další severské země: Dánsko, Island a Švédsko, které si zachovaly své vysoké pozice i z předchozích let. Naopak nejnešťastnější zemí světa zůstává Afghánistán. Česká republika si meziročně o dvě příčky pohoršila a zaujala 20. místo.
Pokles Spojených států na z 23. na 24. místo je významný a odráží hlubokou nespokojenost obyvatel se stavem země, píše server WorldNetDaily. Během Bidenova funkčního období čelily USA řadě problémů – prudkému nárůstu nelegální migrace, vysoké kriminalitě, inflaci a všeobecné krizi životních nákladů. Výsledky voleb, které přivedly zpět do Bílého domu Donalda Trumpa, potvrdily nespokojenost voličů s předchozím vedením.
Zpráva rovněž upozorňuje na zajímavé sociální trendy. Například sdílení jídla s ostatními je silně spojeno s pocitem pohody. Počet lidí, kteří jedí sami, se v USA za posledních 20 let zvýšil o 53 %. Velikost domácnosti má podle výzkumu rovněž významný vliv na štěstí – nejspokojenější jsou lidé žijící ve čtyř- až pětičlenných domácnostech, zejména v Mexiku a Evropě.
Významným faktorem spojeným s vyšší mírou štěstí je podle zprávy i manželství. Konzervativní think tank Heritage Foundation ve své zprávě z listopadu 2024 uvedl, že manželský svazek přispívá nejen k vyššímu příjmu domácnosti, ale i k lepšímu psychickému zdraví.
Na sociální izolaci a její důsledky upozornil i bývalý hlavní zdravotní poradce USA Vivek Murthy ve své zprávě z roku 2023. „Osamělost není jen špatný pocit – škodí jak jednotlivci, tak celé společnosti. Je spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění, demence, mrtvice, deprese, úzkostí a předčasného úmrtí,“ uvedl Murthy. Dále dodal, že dopad sociální izolace na úmrtnost je srovnatelný s kouřením 15 cigaret denně a větší než v případě obezity či fyzické nečinnosti.
Hodnocení v žebříčku „World Happiness Report“ vychází z rozsáhlých dat získaných v průzkumech Gallup World Poll, které každoročně oslovují více než 100 000 lidí ve více než 140 zemích. V každé zemi je zpravidla dotazováno přibližně 1 000 respondentů.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.