Napětí v ukrajinském velení. Pokračovat v pomalé ofenzívě, nebo se přichystat na obranu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinská protiofenzíva pokračuje desátým týdnem. Tlak na její úspěch byl silný už před jejím začátkem, několik týdnů po něm opět začínají sílit otázky, jak moc je protiofenziva úspěšná a zda nepostupuje příliš pomalu. A to především z řad některých západních politiků a médií. Nyní časopis Newsweek přišel s informací, že podobné otázky se začínají objevovat i v nejvyšším ukrajinském velení. Vojenská složka v čele s náčelníkem generálního štábu Valerijem Zálužným chce v nastoleném plánu pokračovat. Někteří političtí představitelé z prezidentské kanceláře, si však začínají pokládat otázky, zda by se už armáda neměla soustředit na budování defenzivních pozic před pozdější ruskou ofenzívou.
Ofenzívu prezident Zelenskyj ohlásil na počátku června. Cílem je osvobodit co největší část okupovaného území. Bojuje se po celé délce válečné linie. Předním cílem ofenzívy je pak odstřihnutí Krymu od zásobování a připravit si tak pozici k jeho pozdějšímu ohrožení. Zatímco Ukrajina hlásí osvobození několika vesnic na východě země v Luhansku a Záporoží, Rusko oznámilo zisky v Luhanské oblasti.
„Nabývají dojmu, že byli armádou oklamáni v předpovědích, jak bude protiofenziva postupovat. Předpoklady postupu byly, zdá se, ze strany vojáků značně nadnesené. A z toho jsou nešťastní,“ řekl pro Newsweek zdroj blízký ukrajinskému vedení o pocitech civilní části velení okolo prezidentské kanceláře. Tento zdroj nevyloučil změny ve vojenském vedení.
O napětí ve vedení mluvil s Newsweekem pod podmínkou anonymity i další zdroj. Podle něj část velení varuje před napjatou ukrajinskou logistikou a nepřipraveností na ruskou ofenzívu, kterou očekávají Ukrajinci na podzim. „Jsme tam, kde jsme. Otázkou je, co je v tomto bodě další správný krok. Rozhodně se nejedná o jednoduchou situaci, ale určitě Ukrajina je v důležitém bodě konfliktu,“ uvedl zdroj pod podmínkou anonymity.
Dalším faktorem, který podle blízkých zdrojů vedení musí vážit, je i reakce na mezinárodním poli. Je otázkou, zda ukrajinské vedení není příliš tvrdohlavé ve svém tlaku, jak na vojenském poli, tak i na poli vyjednávacím. „Je důležité, aby Kyjev nevystupoval jako iracionální hráč,“ uvádí zdroj.
Konflikty mezi civilní a vojenskou složkou nevyvstaly poprvé. V minulých měsících se šířily zprávy, že v otázce osvobození Bachmutu armáda Zelenského neúspěšně několik týdnů přesvědčovala o nutnosti ústupu z prakticky neexistujícího města. Prezident to ale odmítal a upozorňoval na symbolickou hodnotu místa a na množství ruských vojsk, který tamní boj na sebe váže, a které Rusko nemohlo využít jinde. Ukrajina se nakonec z Bachmutu stáhla těsně před začátkem protiofenzivy a nyní v okolí města hlásí postup.
Ne všichni oslovení však situaci vidí tak dramaticky. „Je to pokračující proces. Není to patová situace. Je to obtížná situace a proto to trvá déle. Ale neznamená to, že protiofenziva byla chybou,“ uvedl bývalý ministr obrany a současný poradce ministerstva Andrij Zagorodnyuk. Zároveň upozornil, že Ukrajina nejdříve musí zlikvidovat obranu, kterou Rusko po linii pod vedením generála Surovikina vybudovalo. Následně musí projít přes minová pole, a až pak se pokusit o průlom. Také upozornil, že Ukrajina už osvobodila polovinu území, které Rusko od začátku roku 2022 obsadilo.
Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že civilní a vojenské vedení postupuje v těsném tandemu. Zároveň varovalo, že zprávy o sporech mohou být cílem ruské propagandy.