Pavel u Zelenského. Chce prosazovat rozhovory o vstupu Ukrajiny do EU
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český prezident Petr Pavel se v pátek v Kyjevě sešel se svým ukrajinským kolegou Volodymyrem Zelenským. Řekl mu, že bude prosazovat, aby rozhovory o vstupu Ukrajiny do Evropské unie začaly do konce letošního roku. Členství Ukrajiny v EU a NATO není podle Pavla otázkou jestli, ale kdy, uvedl českým prezident na twitteru.
Zelenského podle svého vyjádření na sociálních sítích ujistil o tom, že Česká republika bude hlasem, který připomíná, že Ukrajina si zaslouží být plnohodnotným členem rodiny demokratických zemí se vším všudy. Český prezident přijel do Kyjeva v pátek ráno společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Členství UA v EU a NATO pro nás není otázkou jestli, ale kdy. @ZelenskyyUa jsem ujistil, že CZ bude hlasem, který připomíná, že UA si zaslouží být plnohodnotným členem rodiny demokratických zemí se vším všudy.
— Petr Pavel (@prezidentpavel) April 28, 2023
Budu prosazovat, aby přístupové rozhovory s EU začaly do konce roku. pic.twitter.com/Jcz72C07B9
Pavel na tiskové konferenci po jednání zdůraznil, že Ukrajina se nechce stát členem unie zadarmo. Po jednání se Zelenským také uvedl, že spolupráce s Ukrajinou bude pokračovat různými formami, nejen v dodávkách vojenského materiálu. "Ať už to bude formou darů, komerční přes naše privátní subjekty, nebo spoluprací přes třetí strany," uvedl český prezident.
Česko má podle něj připravených šest klíčových projektů pro spolupráci, u nichž bude brzy možné provést nejen transfer technologií, ale i výroby na Ukrajinu. "Na české straně bych jmenoval Sellier & Bellot, Aero Vodochody, Czechoslovak Group, Vojenský opravárenský podnik," uvedl Pavel.
Projekty se podle něj týkají výroby munice a ručních zbraní, oprav tanků typu T-64 a T-72, společné výroby lehkých letounů bojové podpory, případně cvičných letounů L-259. Produktem částečného či úplného přesunu výroby na Ukrajinu by mohla být například ruční zbraň, která bude vycházet z tuzemského technologického základu.
Česko má ale také připravené projekty v pěti oblastech klíčových pro rekonstrukci Ukrajiny, jde o zdravotnictví, energetiku, dopravní infrastrukturu, vodní hospodářství a bydlení, uvedl Pavel. Česko směřuje k tomu, aby v Dněpropetrovské oblasti otevřelo výhledově kvůli lepší spolupráci generální konzulát.
Zelenský na společné tiskové tiskové konferenci Pavlovi a Čaputové poděkoval za pomoc a odsouzení zločinů páchaných na Ukrajině. Zdůraznil také, že je potřeba vylepšit bezpečnostní situaci v Evropě.
Pavel s Čaputovou do ukrajinské metropole dorazili v pátek ráno vlakem, krátce poté, co se řada míst na Ukrajině včetně metropole stala v noci na pátek terčem nové série ruských raketových útoků. Dopoledne navštívili města Borodjanka a Buča, která se loni na jaře stala symbolem zvěrstev páchaných ruskou armádou. V Buči Pavel zdůraznil, že podobnou tragédii už nesmí svět nikdy dopustit. Po příjezdu do Kyjeva Pavel a Čaputová uctili položením věnců památku obránců Ukrajiny, kteří padli v současném konfliktu. Společně položili také květiny na místě, kde v metropoli v roce 1914 přísahala Česká družina, první dobrovolnická jednotka Čechoslováků na východní frontě.
čtk,