Jak jsem ztratil hospodu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nestává se často, aby člověk v televizi sledoval zpravodajství z místa, které hraje nějakou roli v jeho mimopracovním životě, a dozvěděl se tak, že v něm nějakým, třeba okrajovým způsobem zarezonovaly aktuálně probíhající dějiny. Nedávno se mi to přihodilo, pocity to navodilo rozporné a hořké. V televizním zpravodajství a diskusích na sociálních sítích se probírala hospoda U Hrocha. V dobách, kdy redakce našeho periodika sídlila nedaleko na Malostranském náměstí, jsem tam býval relativně častým hostem. Nejsem si jistý, jestli návštěvu v dohledné době zopakuji.
Jak se při takových příležitostech stává, došlo k rozpoutání debaty. Víckrát v ní zaznělo, že chování obsluhy nemuselo vypovídat o jejích specifických předsudcích, ale mohlo být vyjádřením jakési všeobecné mizantropie, v podstatě rovnostářské nechuti k úplně všem kromě úzké skupiny štamgastů. Hospoda U Hrocha je podnik, do nějž se chodí kvůli plzeňskému pivu a taky kvůli tomu, že si uchoval turismem a vůbec dneškem nedotčenou atmosféru. Udržet takového ducha v centru Prahy stojí jisté úsilí a má to také jisté důsledky, aby do ní ten „cizí“ živel v ulicích moc nepronikal, aktivně se mu brání, nebo to tak aspoň působí. Náhodný host, který očekává, že se v podniku bude, módní frází řečeno, „cítit vítaný“, dost pravděpodobně nebude uspokojen. Panuje v něm totiž jasná hierarchie, v níž neznámí příchozí nejsou zrovna vysoko. A tak – podobně jako v jiných hospodách toho typu – jakýsi sice nepsaný, ale striktně dodržovaný a pro outsidera ne nutně proniknutelný řád, jehož porušením člověk může ohrozit přísun piva na svůj stůl, nebo dokonce svoje setrvání v prostorách podniku. U Hrocha to prostě někdy nemusí být zrovna inkluzivní prostředí.
V dobách, kdy jsem tam chodil, mi to nevadilo. Bral jsem to jako součást starosvětského kouzla, evokaci Prahy časů mého mládí, k nimž patřili i nesmlouvaví výčepáci, kteří svoje podniky vedli dost autokraticky. A navíc jsem se díky svojí píli dostal do kategorie hostů od vidění známých, což mělo svoje výhody a mohl jsem díky tomu líp vnímat i tu vlídnější podobu místa. A teď mám pocit, že jsem je ztratil. Protože ať už je člověk schopný pro tu aféru najít sebechápavější vysvětlení, přes některé věci se stejně přenese jenom těžko. A jsou slova, která je dnes obtížné vzít zpátky, pokud by je vůbec někdo chtěl vzít zpět. Je to jedna z výrazných charakteristik těch vzrušených posledních dnů. Ledacos je najednou definitivní, nebo tak aspoň působí. Od kdekoho slyším o skončených přátelstvích, přerušených vztazích, zmizevších sympatiích. Jako kdyby se s tím nedalo nic dělat. Třeba nedá.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.