Obávané ruské rakety Orešnik. Šéf Roskosmosu stupňuje napětí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za poslední dva roky Rusko několikanásobně zvýšilo výrobu vysoce přesných zbraňových systémů. Máme potřebné schopnosti, abychom poskytli ruskému ministerstvu obrany komplex Orešnik v požadovaném množství, řekl generální ředitel Roskosmosu Jurij Borisov.
Systém Orešnik zahrnuje mezikontinentální balistické rakety středního dosahu schopné nést jaderné hlavice. Rusko raketu Orešnik poprvé použilo v boji letos 21. listopadu k útoku na vojensko-průmyslový komplex Južmaž ve městě Dnipro. Raketa ale podle dostupných zdrojů nesla pouze makety bojových hlavic a způsobila tedy omezené škody.
Ruský prezident Vladimir Putin rozhodl o nasazení Orešniku jako odvetu za rozhodnutí Spojených států a Velké Británie povolit Ukrajincům útoky pokročilými raketami ATACMS a Storm Shadow na vojenská zařízení hluboko na území Ruska.
„Co se týče vysoce přesných systémů, za poslední dva roky nebo více jsme výrobu tohoto typu zbraní několikanásobně navýšili. Pokud jde o Orešnik, máme všechny potřebné schopnosti, abychom ministerstvu obrany poskytli požadované množství,“ řekl podle ruské státní tiskové agentury TASS šéf vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov.
Rakety Orešnik, v překladu Líska, dosahují desetinásobku rychlosti zvuku a podle Putina je nemohou sestřelit ani americké systémy protiraketové obrany v Evropě. Navzdory tvrzení šéfa Roskosmosu západní experti předpokládali, že Rusko má Orešniků pouze velmi omezené množství.
První ostrý bojový test Orešniku se podle Putina osvědčil a krátce nato pak rozhodl o zahájení sériové výroby. Varování Západu použitím nové ruské hypersonické střely Orešnik označil ruský prezident za „jasné a srozumitelné“.
Podobné výhrůžky, jako pronesl o víkendu Jurij Borisov, byly typické i pro bývalého šéfa ruské kosmické agentury Dmitrije Rogozina. Ten se například na počátku ruské agrese na Ukrajině „proslavil“ slovy o konci spolupráce Ruska a Západu na projektu Mezinárodní vesmírné stanice a jejím pádu do atmosféry. O několik měsíců později Rogozin zase ve státní televizi prohlásil, že Rusové Kyjev neosvobodí, ale vezmou si ho stejně, jako si v minulosti vzali Vídeň, Berlín nebo Budapešť.