Bod obratu ve vedení armády USA. Bouřliváka Milleyho vystřídá tichý stratég Brown
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Koncem tohoto týdne dojde k předání moci v nejvyšších patrech armády USA. Z čela americké armády odchází náčelník generálního štábu Mark Milley a předá otěže generálovi a končícímu šéfovi amerického letectva Charlesovi Q. Brownovi. Podle některých insiderů si Ukrajinci od nového šéfa americké armády slibují větší pomoc během dodávek těch nejmodernějších a nejsofistikovanějších zbraní. Západ je poslední dobou čím dál neklidnější a netrpělivější z vývoje války na Ukrajině. Zpravodajský portál Politico píše o neklidné atmosféře v USA jako o „bodu obratu“ a připomíná, že Brown byl jedním z prvních a nejhlasitějších podporovatelů Ukrajiny.
Hlava americké armády a generál Mark Milley nastoupil do čela armády v roce 2019 jako 20. předseda generálního štábu. Odchází poté, co armáda USA za dramatických okolností opustila Afghánistán a už dva roky zásadně podporuje ukrajinské obránce v boji s Ruskou federací.
Milley se společně s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem zásadně podíleli na koordinaci a sjednocení západních spojenců proti ruskému agresorovi. Kromě toho udržoval blízký vztah s ukrajinským generálem a šéfem armády Valerijem Zalužným a dalšími veliteli ozbrojených sil ze zahraničí.
At a critical juncture for Ukraine, Gen. Mark Milley hands over leadership of the US military to Gen. C.Q. Brown.
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) September 27, 2023
With Ukraine‘s needs pressing and Western patience waning, Brown faces a daunting task in balancing support and avoiding escalation.https://t.co/5AQBkZ9MZs
Generál Milley by měl předat svůj úřad Brownovi už v pátek a je nutno dodat, že jejich povahy nemohou být odlišnější. Milley je bouřlivák a bývalý hokejista, který jedná nahlas a okamžitě. Zatímco Brown je tichý a taktický stratég, který toho moc nenamluví. To také může zásadně změnit dynamiku válečného úsilí a je jasné, že před Brownem stojí obrovský a nelehký úkol.
„Výměna šéfů Pentagonu přichází v době bodu zvratu,“ prohlásil hlavní poradce Centra pro strategická a mezinárodní studia Mark Cancian. „Pokud protiofenzíva selže, nebo se Ukrajinci větším způsobem neprobijí přes ruské obranné pásmo, tak se obavy z věčné války prohloubí,“ dodal Cancian podle serveru Politico.
Zatímco Ukrajinci často kritizovali Milleyho a Austina za domnělé zpoždění při dodávkách a schvalování zbraní, tak od Browna si slibují lepší spolupráci a doufají v zaslání sofistikovanějšího vybavení. Podle anonymního ukrajinského vládního poradce má Kyjev „dobrý dojem“ z příchodu Browna do čela amerických ozbrojených sil.
Kyjev věří, že spolupráce a dodávky těch nejnovějších zbraní a armádní techniky budou fungovat lépe právě díky Brownovi. „Brown a jeho pravá ruka, generál a nově šéf leteckých sil David Allvin, který nastoupil na Brownovo místo, byli jedněmi z prvních a nejhlasitějších zastánců dodávek pokročilých dronů a stíhaček F-16 na Ukrajinu,“ řekl anonym blízký kyjevskému velení.
Cancian k tomu dodal, že Milley byl v lepší pozici kvůli tomu, že během jeho šéfování měla armáda obrovské množství té nejmodernější techniky a velkou politickou podporu. „To Brown nemá. Brown se nachází v pozici, kdy má mnohem méně věcí i slabší politickou podporu,“ doplnil Cancian podle webu Politico.
Minulý týden Spojené státy a jejich spojenci slíbili Ukrajině dlouhodobou podporu v obraně před ruskou invazí, kde se zaměří především na pomoc s protivzdušnou obranou a na dodávky dělostřelecké munice, prohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin.
Předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Mark Milley před týdnem řekl, že boj Ukrajiny není zdaleka u konce a že ukrajinská armáda potřebuje podporu před nadcházející zimou. „Nežádají, abychom za ně bojovali, žádají o pomoc, aby mohli sami bojovat,“ řekl s tím, že ukrajinským silám se doposud podařilo osvobodit 54 procent území, které Rusko obsadilo.