Kreml: Americké dodávky střel dlouhého doletu ATACMS výsledek bojů nezmění
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dodávky amerických balistických střel dlouhého doletu ATACMS Ukrajině nijak nezmění výsledek konfliktu, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Reagoval tím na středeční prohlášení amerických představitelů, podle kterých Ukrajina minulý týden k bombardování vojenského letiště na Ruskem anektovaném Krymu použila tyto americké střely.
"Spojené státy jsou do tohoto konfliktu přímo zapojeny. Zásadně to nezmění výsledek speciální vojenské operace, svého cíle dosáhneme, ale samotné Ukrajině to způsobí další problémy," uvedl podle agentury TASS Peskov, který použil oficiální kremelský výraz pro válečné tažení Moskvy na Ukrajině.
Spojené státy v minulých týdnech tajně dodaly rakety dlouhého doletu ATACMS Ukrajině, která je zatím použila dvakrát - kromě útoku na vojenské letiště Džankoj na Krymském poloostrově také v noci na středu při úderu na Berďansk v Rusy obsazené části ukrajinské Záporožské oblasti. Dodávku na pokyn amerického prezidenta Joea Bidena potvrdil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel a poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Ukrajina se podle Sullivana zavázala, že je použije jen v rámci svého okupovaného území, nikoliv na Ruské federace.
Nové střely mají se skoro 300 kilometry téměř dvojnásobný dolet oproti těm, které Spojené státy dodávaly Ukrajině od loňského října, a Kyjev o ně velmi usiloval. V Bidenově administrativě se o jejich poskytnutí podle agentury Reuters debatovalo několik měsíců.
Kreml opakovaně tvrdí, že vojenská podpora Západu pro Ukrajinu, kterou Rusko převyšuje co do rozsahu vojska a počtu zbraní, znamená zapojení NATO do konfliktu. Rusku zbraně podle západních zemí dodává Severní Korea, Čína nebo Írán.