Nová zbraň Ukrajinců: rakety od Američanů doletí až za frontovou linii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinská armáda dostane od Spojených států rakety GLSDB, které s dosahem přes 150 km dokáží zasáhnout cíle na dvojnásobnou vzdálenost oproti dosavadním raketám GMLRS. Kyjev tak bude moci mířit hluboko za frontovou linií, čímž by mohlo dojít ke změně v průběhu války. Informovala o tom agentura Reuters.
Rusko tak bude nuceno přesunout své zásoby ještě dále od frontové linie, čímž se jeho vojáci stanou zranitelnější a plány na novou ofenzivu by se mohly značně zkomplikovat. „To by mohlo ruský útok výrazně zpomalit,“ řekl bývalý ukrajinský ministr obrany Andrij Zahorodňuk. „Stejně jako HIMARS významně ovlivnil válku, tyto rakety by ji mohly ovlivnit ještě víc,“ dodal.
HIMARS UPGRADE: Launched by M 142/270s, the GBU-39 Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) uses GPS & laser guidance. It has a max range of 93 mi (150 km) and can hit targets 360 degrees from launch. The GBU-39 can hit moving targets and ships at more than 60 mi (100 Km). pic.twitter.com/kT91aAn87D
— Chuck Pfarrer | Indications & Warnings | (@ChuckPfarrer) February 1, 2023
GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb) je klouzavá bomba naváděná pomocí GPS, která dokáže manévrovat a zasahovat těžko dosažitelné cíle, jakou jsou například velitelská centra. V současnosti však nejsou kompatibilní s raketovým systémem HIMARS, který mají Ukrajinci k dispozici. Spojené státy ovšem pro tyto rakety poskytnou Ukrajině nová odpalovací zařízení.
Small-sized high-precision winged bombs GLSDB pic.twitter.com/816ssTbqPp
— Grahworin 🇩🇰🇺🇦 (@grahworin) February 1, 2023
Zranitelné zásobování
Spojené státy v červnu poprvé poslaly na Ukrajinu dělostřelecký systém HIMARS, k němuž dodaly rakety s doletem zhruba 77 km. Už tehdy to byla pro ukrajinskou armádu významná podpora, která jí umožnila ničit ruské muniční sklady a skladiště zbraní.
Jakmile bude mít Ukrajina nové klouzavé bomby typu GLSDB, Rusko bude muset podle vojenských expertů své zásoby odsunout ještě dále. „V současné době nejsme schopni dosáhnout ruských vojenských zařízení ve vzdálenost větší než 80 km,“ uvedl ukrajinský vojenský analytik Oleksandr Musijenko. „Pokud se nám podaří dosáhnout prakticky až k ruským hranicím nebo k ruským silám okupujících Krym, pak to samozřejmě sníží útočný potenciál ruských sil,“ dodal Musiyenko.
Zásadní však je, že Ukrajina bude brzy schopna dosáhnout všech bodů obsazené pozemní trasy na Krym přes Berďansk a Melitopol. To donutí Rusko přesměrovat své zásobovací kamiony na Kerčský most, který byl v říjnu vážně poškozen při útoku. „Rusko využívá Krym jako velkou vojenskou základnu, ze které posílá posily pro svá vojska na jižní frontě,“ uvedl Musijenko a dodal, že kdyby ukrajinská armáda měla rakety s doletem 150 km, tak by mohla narušit logistické spojení s Krymem.
Kromě logistického dopadu by tyto rakety v ukrajinském arzenálu mohly také otřást ruským sebevědomým. „Jedná se o důležitý krok, který Ukrajincům umožní delší dosah a udrží Rusy v nejistotě,“ řekl Tom Karako, expert na zbraně a bezpečnost z Centra pro strategická a mezinárodní studia.