„Stojí za tím Írán, kvůli mírové smlouvě s Rijádem. Izraeli to poškodí image,“ říká česká velvyslankyně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Izrael čelí od sobotního rána nečekanému masivnímu útoku teroristů Hamásu. Bezprecedentně se bojuje i přímo na území Izraele a izraelská armáda hlásí zajmutí vojáků i civilistů Hamásem, jejich počty zatím nejsou známy. Velvyslankyně České republiky v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová v rozhovoru pro Deník Echo24 uvádí, že v pozadí za celou akcí je Írán. Jedná se zřejmě jednu z posledních snah Palestinců a Íránu překazit vyjednávanou mírovou smlouvu s Rijádem, říká velvyslankyně. „Česká vláda a všichni představitelé stojí za Izraelem a jsem ráda, že tomu tak je,“ míní také.
Izraelská armáda v posledních měsících podnikala operace proti palestinským radikálům v Džanínu, probíhaly také masové protesty v Gaze. Proč je Izrael útokem, vzhledem k okolnostem, tak šokován?
Je potřeba rozdělovat to, co se děje na Západním Břehu, tedy v Džanínu, a to co se děje v Gaze. Já myslím, že jedna z těch chyb, které budou vyhodnoceny, až to celé skončí je, že Izrael se v posledních měsících příliš soustředil na to, co se děje na Západním břehu a obával se, že na Západním břehu roste íránský vliv, snažil se tam proti tomu zasahovat. A zatím trochu pod svícnem, tedy v Gaze, museli připravit tuto rozsáhlou operaci, aniž by na to Izrael zareagoval. Ty protesty, které v Gaze probíhaly nebyly násilné a ani nebyly zaměřeny primárně proti Izraeli jako takovému, ale spíše proti špatným životním podmínkám. Takže je možné, že i ty ukolébaly izraelské vedení a tajné služby, i když se jim to samozřejmě nemělo stát.
Jak dlouho si myslíte, že to Hamás mohl připravovat?
Myslím si, že toto musel připravovat měsíce. Masivní proniknutí do Izraele skrz bezpečnostní bariéru, obsazení některých menších lokalit, že to je něco, co se nedá připravit za pár dnů. Přípravy musely probíhat opravdu dlouho a musely být prováděny tak, že zůstaly utajeny i všem těm informátorům, které tam Izraelci nepochybně mají.
Objevují se informace o počtech zajatých Izraelců, videa s obsazeným izraelským tankem, zprávy, že se Palestincům údajně podařilo zajmout izraelského generála, a že boje Hamás přesunul na území Izraele. To jsou bezprecedentní události. Jak ta situace se zajatci a obecně bezpečnostní situace teď vypadá?
Bohužel se potvrdilo, že byli někteří Izraelci odvlečeni do Gazy a někteří byli drženi ozbrojenci ve svých domovech. Ty, co byli drženi ve svých domovech, se podařilo už většinou osvobodit, ale bohužel jsou nepochybně nějací rukojmí odvlečeni do Gazy. V tomto případě, to bude největší bolehlav, který z této války Izrael bude mít. Protože to znamená buď rozsáhlou pozemní operaci v Gaze s cílem ty lidi osvobodit, nebo poté dlouhodobé vyjednávání s Hamásem.
Nicméně zcela bezprecedentní je to, co jste jmenoval, přenesení toho boje na izraelskou stranu, obsazení izraelských vesniček, kibuců, obsazení domů, dokonce se mluví o hraničním přechodu nebo menší vojenské stanici, je něco úplně nového a něco s čím Izrael nepočítal.
Takže není potvrzeno ani zajetí izraelského generálmajora Nimroda Aloniho?
Ne. Velká část toho, co se objevuje na sociálních sítích může být lživá zpráva. V zásadě připravit video s něčí podobou není nic složitého.
Benjamin Netanjahu situaci nazval válkou a slíbil, že Palestinci zaplatí cenu, jakou ještě nepoznali. Jakou reakci Izraele očekáváte? Je například možné, že by Izrael opět obsadil Gazu, jak se objevuje v některých médiích?
Já si myslím, že obsadit Gazu Izrael nechce. To je to nejhorší, co by se mu mohlo přihodit, že by té Gaze musel nějakým způsobem vládnout. Ale o tom, že dojde k masivní odvetě jsem skoro přesvědčená. To, že je válka, má především ten důsledek, že byli do služby povoláni rezervisté, kteří již nastoupili k jednotkám na jihu země s cílem vyhnat bojovníky Hamásu z těch obsazených lokalit. Jak dlouho to bude trvat není jasné. Že to dopadne tak, že na straně Hamásu budou větší ztráty, než na straně Izraele, to jasné je. Ale to, že škoda, kterou to na image Izraele udělalo, je dost velká, to si nemůžeme nalhávat, že ne.
Když mluvíte o image Izraele, myslíte, že ta válka , jak to nazval izraelský premiér, může výrazně ovlivnit mírovou dohodu se Saudskou Arábií? V jednáních se mimo jiné řeší otázka Palestinců nebo Saudská Arábie mluví o možné podpoře svého jaderného programu ze strany USA. Myslíte, že tato jednání, která probíhala v posledních měsících, to může vážně ohrozit?
Těžko říct. Můj osobní názor je, že to jednání neohrozí. Zájmy Saúdské Arábie, USA a Izraele k dohodě dospět jsou velké. Ve spoustě věcech se prolínají. Saudská Arábie toho může spoustu získat. Takže si nemyslím, že by to mělo ta jednání položit k ledu. Dokonce si myslím, že se může stát, že tento velký neočekávaný útok, velká operace, může být zlomem obecně ve vztazích a mírových jednáních, které Izrael provádí. Šance na regionální mír jsou trochu rozkývanější, ale může se to převalit na kteroukoliv stranu i na tu dobrou. Samozřejmě jednání s Hamásem nyní nebude připadat v úvahu.
Může to být poslední šance Hamásu zvrátit v posledních letech budované mírové prostředí kolem Izraele?
Myslím si, že ano. Myslím si, že je to snaha Hamásu a Íránu překazit dohodu se Saúdskou Arábií. Protože tato dohoda by byla ten zásadní průlom v regionu. To v tom určitě roli hraje.
Jaký dopad situace může mít na největší izraelské nebezpečí – Írán?
O tom, že za tím celým stojí v pozadí Írán, myslím není pochyb. To, že to ví i Izrael, o tom, také není pochyb. Nevím, jestli se ještě něco může zhoršit ve vztazích Izraele a Íránu. Dalším krokem už jsou jen stíhačky, které letí na místa, kde je íránský jaderný program, to je řečeno trochu s nadsázkou samozřejmě, nemyslím to takto úplně doslova. Ale Írán za tím stojí a Izrael to bude reflektovat.
Hamás vyzýval ostatní paramilitantní a teroristické organizace v okolí Izraele, aby se zapojily. Hrozí podle vás, že se například Hizballáh k té válce připojí?
To byla největší hrozba. Dost jsem se obávala, že by se mohl připojit Hizballáh. V tu ránu by byl Izrael po dlouhé době napaden ze dvou stran. Ale v tuto chvíli to vypadá, že k tomu nedošlo. Žádné útoky ze severu hlášeny nejsou. Hizballáh tak přišel o moment překvapení. Kdyby teď došlo k nějakým útokům, tak už Izrael připraven je. Tak tento nejhorší scénář snad realizován nebyl.
Mohly současné protesty (jejichž pokračování bylo kvůli válce odvoláno) proti justiční reformě mít vliv na celou situaci a reakci tajných služeb na nebezpečí?
Přímý vliv určitě ne. Co asi mělo nějaký vliv, je ta skutečnost, že Izrael se v posledních měsících díval hodně dovnitř. Všichni se soustředili na soudní reformu a na to, kdo podporuje koho, jak se k tomu vyjadřuje ten, či onen generál. Izrael tak trochu polevil v bdělosti směrem ven. Ale určitě to nebylo příčinou, příčinou je Hamás a to, že se rozhodl Izrael napadnout.