O lidech odiplomovaných
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Určitý typ lidí u nás vždy rád uváděl své akademické tituly i ve společenském (ne tedy čistě profesním) kontextu. Je to možná vliv německé a rakouské kultury a ovšem specificky české obrozenské tradice, národa, pro nějž mělo zásadní význam vytvořit si své elity. Tato posedlost, zdá se, povoluje s tím, jak studuje víc lidí. Ještě v roce 2001 mělo vysokoškolské vzdělání jen dvanáct procent mužů a žen ve věku 25–54 let, dnes je to třetina. Takže spíš jen ve starší generaci vidíte to, co u zapálených zemanovců – když to pro ně není „Miloš“, tak obvykle „ing. Miloš Zeman“. A jediný europoslanec za SPD vystupuje na Facebooku jako „MUDr. Ivan David“.
V USA, kde má nějakou formu vysokoškolského vzdělání 54 procent lidí, kupodivu tato starost nepolevuje, naopak. Bílý dům začal vyžadovat od novinářů, aby o prezidentově manželce psali jako o „Dr. Bidenové“, přestože vlivné stylistické manuály, třeba agentury AP nebo New York Times, doporučují používat tento titul pouze u praktikujících lékařů (Jill Bidenová má titul EdD z pedagogické fakulty).
Hlavně ale lze na Twitteru sledovat armádu účtů vyrážejících do boje obrněných akademickými tituly. Nikdy se od nich nedovíte nic užitečného, o to víc si nárokují, aby jim bylo nasloucháno, protože na to mají titul – někdy to říkají doslova takto. Vystudovalo příliš mnoho lidí, kteří nikdy neměli vystudovat, a nyní takto bojují o místo na progresivním slunci.
Politický problém je ten, že všechny západní sociálnědemokratické strany během posledních třiceti let prošly proměnou ze stran pracujících na strany úřednictva a odiplomovaných lidí. Zároveň si ale podržely svou mytologii, že jsou stranami rovnosti, stranami obyčejných lidí, pracujících, těch dole. Že jsou přece levicové a ti proti nim jsou pravice. Tvrdá pravice, extrémní pravice.
Na zpravodajské stanici MSNBC, jež tuto vrstvu lidí obsluhuje, bylo o volební noci možné pozorovat následující scénu: Panelisté sledují exit poll a jsou zjevně v rozpacích z toho, že Harrisová dosáhla horšího výsledku, než se očekávalo, mezi voliči s nízkými příjmy. Pak jeden z panelistů řekne: „A nemluvíme vlastně o nevzdělaných voličích?“ A rázem je ve studiu vidět úleva. Ztráta nízkopříjmových voličů by znamenala, že demokraté selhali v obhajování zájmů těch, jejichž zájmy strana Franklina Delana Roosevelta obhajovat má – tolik si panelisté ještě pamatují. Ztráta nevzdělaných voličů důvodem k sebereflexi není. Nevzdělaní jsou hloupí, proto u nich Harrisová neměla šanci. Člověk by v tu chvíli nevěřil, že byly časy, kdy levicoví politici a komentátoři lidmi bez vysoké školy neopovrhovali.
Nebo možná ne všichni levicoví politici. Demokratický kongresman ze státu Massachusetts Seth Moulton se po volbách svěřil New York Times: „Mám dvě malé holčičky a nechci, aby je na hřišti sejmul nějaký muž nebo bývalý muž, ale jako demokrat se to mám bát říct.“ Načež se strhl poprask, odsoudily ho LGBTQ organizace a zastupitelstvo jeho domovského města, manažer jeho kampaně se vzdal funkce a spolu s bývalými stážisty mu napsal vyčítavý otevřený dopis. Předseda Demokratické strany v Texasu zase řekl v povolebním rozhovoru: „Máte na výběr. Můžete podporovat práva transgender lidí ve všech kategoriích, kde se ta otázka vyskytne, anebo můžete chápat, že jsou věci, v nichž zacházíme příliš daleko a velká část našich obyvatel je nepodporuje.“ Rovněž se strhl poprask, zaútočili aktivisté včetně jakési legendární místní drag queen Brigitte Bandit a v pátek předseda odstoupil.
Na tom jsou pozoruhodné dvě věci. Jednak to, že dnešní demokratičtí politici musejí přednostně respektovat ne vůli a názory voličů, ale levicových aktivistů, kteří nastolují politickou linii a vynucují její dodržování. To oni personálně obsazují kampaně, jejich organizace jsou bohatě financované třeba Sorosovými penězi nebo sítí nadací kolem konzultantů Arabella Advisors.
A druhý poznatek. Zatímco Brigitte Bandit je, pokud jsme mohli zjistit, běloška a „anglo“, ten odstoupivší předseda se jmenuje Gilberto Hinojosa. A pak se demokrati diví, proč je přestávají volit Hispánci.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.