Vetchého sbírka na drony pro Ukrajinu budí emoce. Zapojení Řehky vadí i Černochové
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do české sbírky na drony pro Ukrajinu už lidé přispěli částkou přes 203 milionů korun. Stojí za ní Skupina D, jejíž tváří jsou herec Ondřej Vetchý, plukovník Otakar Foltýn, investor Jan Veverka nebo náčelník generálního štábu armády Karel Řehka. Soukromý projekt ale budí řadu otázek, které znepokojují i ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), jejíž inspekce činnost spolku od léta prošetřuje kvůli společným cvičením s vojáky speciálních sil.
Za vybrané peníze už spolek na Ukrajinu poslal asi 12 tisíc průzkumných FPV dronů s kamerou, které mají ukrajinským vojákům primárně pomoct monitorovat situaci na bojišti. Další tři tisíce chtějí poslat do konce roku. Původní cíl byl přitom vybrat částku asi poloviční, jak na tiskovce tento týden připomněl jeden ze zakladatelů spolku pořádajícího sbírku Drony Nemesis, herec Ondřej Vetchý, který je zároveň jeho předsedou.
Bilanční tisková konference měla tu zvláštnost, že se konala na Pražském hradě, který Skupině D pro tyto účely poskytl prostory, kde se jinak konají akce pořádané prezidentskou kanceláří. Původní plán byl přitom uspořádat akci ve Strakově akademii. Úřad vlády to však podle důvěryhodných informací redakce odmítl, protože nechtěl být spojen se soukromou iniciativou, která se už několik měsíců stává jedním z předmětů vyostřujících se sporů mezi ministryní Černochovou a čestným předsedou spolku, náčelníkem generálního štábu Řehkou.
Kritika Černochové
Černochová iniciativu opakovaně kritizovala, protože kromě nákupu dronů začala fungovat i dovnitř armády, kde pořádala cvičení pro vybrané útvary, jako je 601. skupina speciálních sil z Prostějova nebo 43. výsadkový pluk z Chrudimi a další. Přestože projekt zaštiťuje kromě Řehky také náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Radek Hasala, jde stále o soukromou a mimoresortní aktivitu provozovanou neziskovkou, k níž se na základě vlastní iniciativy připojili i někteří bývalí vojáci a vládní koordinátor strategické komunikace plukovník Foltýn.
Černochová v létě dokonce na základě dotazů od opozičního poslance a místopředsedy obranného výboru Pavla Růžičky (ANO) poslala na spolek inspekci, která má jeho spolupráci s armádou prověřit.
„Odpověď, kterou jsem na ty otázky dostala od vojáků, byla nedostatečná, proto se tím začala zabývat inspekce ministra obrany. Já jsem ta poslední, kdo by chtěl škodit. Fandím soukromým subjektům, které dělají sbírky a pomáhají Ukrajině. Ale nemůže se na tom podílet armáda bez dodržování pravidel,“ řekla Černochová Deníku N s tím, že zatím má k dispozici pouze „předběžné závěry“ kontroly. „Nebudu komentovat, jak to vnímám. Já si počkám na úplně všechny výsledky.“ Dodala také, že „inspekce není policejní orgán, takže ty výsledky předá“.
V možném střetu zájmů
Tím ministryně nepřímo naznačila, že by inspekce mohla mít i podezření, zda nedošlo ke spáchání trestného činu. Například pokud jde o nakládaní s plastickými trhavinami, s nimiž měli podle informací, na něž odkazoval v interpelaci poslanec Růžička, cvičit prostějovští speciálové ve vojenském prostoru za účasti členů Skupiny D.
V odpovědi poslanci Růžičkovi ale Řehka tvrdil, že armáda ke cvičení žádné trhaviny neposkytla. „Žádné trhaviny z majetku AČR v rámci dotazovaných aktivit použity nebyly. 601. skupina speciálních sil nikdy nepředala trhaviny mimo AČR.“
„S vyřízením té interpelace nesouhlasím a byla zařazena na plénum, takže až paní ministryně přijde na interpelace, tak se o tom budeme dál bavit. Za tu dobu ale vylezly ven další věci. Paní ministryně tam samozřejmě nějaké pochybení na základě mé interpelace zjistila, takže to předala k vyřešení na generální štáb armády a druhou část vojenské policii,“ řekl pro Echo24 Růžička s tím, že v pozici náčelníka generálního štábu spatřuje možný střet zájmů. „Když je generál Řehka ambasadorem projektu Nemesis, tak jak může potom řešit kázeňské přestupky svých podřízených týkající se Skupiny D?“ dodal.
Spolek čelil kritice také kvůli tomu, že drony montuje i za použití součástí pocházejících z Číny. To ostatně redakci deníku Echo24 potvrdil i podnikatel a zakladatel spolku Jan Veverka. „Drony jsou naším českým dodavatelem buď kompletně, nebo částečně kompletovány v České republice a je do nich nahráván proprietární software našeho dodavatele, společnosti FPV Space. Díly, ze kterých jsou tyto drony postavené, pochází z Číny, USA a Kanady. Hlavním důvodem je cena,“ uvedl Veverka.
Skupina D podle něj není přímým vývozcem, takže nepotřebuje ani licenci pro vývoz materiálu dvojího užití, kterým dodávané drony jsou. „Zboží přebírá až na území Ukrajiny, přičemž celý proces výroby a vývozu, který je outsourcován, podléhá přísné kontrole auditorů a příslušných českých úřadů, aby byla zajištěna plná shoda s platnými předpisy a normami,“ sdělil dále Veverka.
Sto tun plastické trhaviny
Přestože sbírka Drony Nemesis byla nad očekávání úspěšná, spolek ohlásil tento týden start nové kampaně s názvem „Operace spravedlivá odplata“, která má za cíl vybrat prostředky na 100 tun plastické trhaviny. Podle Veverky budou všechny vybrané peníze poskytnuty ukrajinské ambasádě v Praze, která za ně trhavinu nakoupí a předá ukrajinským tajným službám a speciálním silám. „Ani v tomto případě Skupina D nedisponuje a nepotřebuje disponovat povolením k obchodu s tímto druhem výbušnin,“ doplnil Veverka. Ten v říjnu převzal na Ukrajině vyznamenání od šéfa tamní vojenské rozvědky Kyryla Budanova.
Ve společnosti Veverky se v poslední době objevil na půdě sněmovního výboru pro obranu také někdejší politický marketér hnutí ANO Marek Prchal. Na dotaz redakce, zda neziskovce pomáhá s marketingem, odpověděl: „Kluky ze Skupiny D samozřejmě znám z Aktivních záloh AČR a strašně jim drží palce, ostatně myslím, že snad každý, kdo sleduje jejich práci, musí obdivovat jejich odvahu a také jejich výsledky.“ Svou roli v projektu ale nepotvrdil a uvedl, že se teď věnuje jiné práci.