Za tři dny příměří Hamás propustil 58 rukojmích a Izrael 117 palestinských vězňů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čtyřdenní příměří mezi Izraelem a palestinským radikálně islamistickým hnutím Hamás, které má vypršet v noci na úterý, dosud pomohlo k propuštění 39 izraelských občanů a také 19 cizinců, jejichž propuštění nebylo součástí dohody o příměří, ale samostatné iniciativy Thajska. V pondělí by mohlo být propuštěno dalších 11 rukojmích, které Hamás unesl do Gazy při útoku na Izrael 7. října. Na svobodu by se v pondělí měli dostat také ještě tři desítky palestinských vězňů, celkem z izraelských věznic od pátku vyšlo 117 Palestinců.
Prodloužení příměří je podle několika zdrojů zahraničních tiskových agentur pravděpodobné. Například serveru BBC řekl nejmenovaný palestinský činitel, že Hamás je ochoten propustit dalších 20 až 40 rukojmích nad rámec dohody o příměří, což by znamenalo prodloužení o dva až čtyři dny. Už dříve se objevily informace, že Izrael a Hamás by mohly příměří prodloužit o několik dnů, s tím, že každý den bude propuštěno deset rukojmích za trojnásobek vězňů. Podle serveru The Times of Israel by to ale mělo být maximálně o pět dnů.
Server BBC ale dnes připomněl, že izraelská armáda má obavy z prodloužení příměří a z toho, že Hamás ho využije k přeskupení a obnovení sil pro další boje. Izrael už v první den příměří, které začalo v pátek v 7:00 místního času (6:00 SEČ), zdůraznil, že klid zbraní je dočasný a že po něm bude následovat další ofenziva armády proti Hamásu. To zopakoval v neděli i izraelský premiér Benjamin Netanjahu při své první návštěvě Pásma Gazy od vypuknutí bojů 7. října. Netanjahu řekl, že Izrael bude v ofenzivě pokračovat až do vítězství nad Hamásem.
Válku zažehl Hamás útokem na Izrael, při němž jeho ozbrojenci zabili na 1200 lidí, včetně dětí, a asi 240 osob unesli do Gazy. Izrael v odvetě zahájil blokádu Pásma Gazy a masivní bombardování této oblasti, při němž podle palestinských údajů zemřelo na 15.000 lidí, z toho dvě třetiny žen, dětí a nezletilých.
Server BBC píše, že v Pásmu Gazy zůstává asi 180 rukojmích. Ne všechny ale drží Hamás, někteří jsou v zajetí další radikální skupiny. Od pátku Hamás propustil 39 izraelských občanů ve třech skupinách. Nad rámec dohody o příměří také propustil 17 Thajců, jednoho Filipínce a jednoho občana s ruským a izraelským občanstvím, uvedla dnes televize Al-Džazíra. Podle ní bylo celkem propuštěno 175 lidí, včetně 117 palestinských vězňů. V případě vězňů i rukojmích se jedná většinou o ženy a děti či mladistvé.
Páteční i nedělní výměna se podle BBC obešla bez větších problémů, v sobotu Hamás výměnu na několik hodin pozastavil kvůli výhradám k plnění dohody o příměří, údajně kvůli nedostatečné humanitární pomoci do severní části Pásma Gaza či změně seznamu palestinských vězňů.
Příměří využily tisíce Palestinců v Pásmu Gazy k návratu domů, aby zjistily, zda jejich domy ještě stojí, či si odvezly osobní věci. V důsledku izraelského bombardování a pozemní ofenzivy, kterou izraelská armáda zahájila koncem října, muselo opustit domovy na 1,7 milionu z celkových 2,4 milionu obyvatel Pásma Gazy.
Součástí dohody o příměří je i povolení vjezdu dvou stovek kamionů s humanitární pomocí do Pásma Gazy přes přechod Rafáh z Egypta denně. První humanitární pomoc v této válce se do Pásma Gazy dostala až 21. října a dosud Izrael povolil jen asi 2000 kamionů, zatímco před válkou tam jezdilo 500 nákladních aut s pomocí denně.