Úrokové sazby zůstaly na sedmi procentech, ČNB ukončila intervenční režim
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká národní banka (ČNB) ponechala podle očekávání úrokové sazby na sedmi procentech. Diskontní sazba zůstává na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Podle analytiků je důležitější, že ČNB má zároveň představit novou makroekonomickou prognózu. Podle odhadů dojde ke zhoršení výhledu vývoje tuzemské ekonomiky. Kurz koruny ihned po zveřejnění rozhodnutí o ukončení intervencí prudce oslabil.
ČNB již od října 2022 neintervenuje na devizovém trhu proti oslabování koruny. Bankovní rada ve čtvrtek formálně ukončila intervenční režim oznámený v květnu 2022 a zároveň obnovila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv. ČNB bude v rámci režimu řízeného plovoucího kurzu vždy z principu bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny ohrožujícím cenovou či finanční stabilitu, kdykoliv to bankovní rada uzná za nezbytné.
Hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka v komentáři zaslaném redakci Echo24 upozornil, že kurz koruny ihned po zveřejnění rozhodnutí o ukončení intervencí prudce oslabil. Lze podle něj předpokládat, že koruna bude dále oslabovat.
Tuzemský růst cen sice zpomalil pod deset procent, ale inflace je přesto stále vysoká a neumožňuje ČNB snížit úrokové sazby, řekl ve čtvrtek senátorům Michl při představování Zprávy ČNB o výkonu dohledu nad finančním trhem. Červnová meziroční inflace zpomalila na 9,7 procenta, byla o 0,4 procentního budu nižší, než očekávala ČNB ve své květnové prognóze. „Stále to ale není úroveň, se kterou jsme spokojeni. Stále to je úroveň vysoká, je to úroveň, která nám zatím neumožňuje snížit úrokové sazby,“ uvedl.
V červnu bankovní rada hlasovala v poměru pět ku dvěma pro zachování sazeb, přičemž dva její členové požadovali zvýšení o 25 bazických bodů. Guvernér ČNB Michl opakovaně uvádí, že nové vedení centrální banky ji loni přebíralo ve velmi složité době její nejvyšší ztráty v historii, nejvyšší inflace a v době, kdy likvidaci Sberbank CZ provázely žaloby od klientů a samospráv.
Aktuální období beze změn úrokových sazeb je nejdelší od roku 2017. Tehdy skončila téměř pětiletá fáze, kdy základní úroková sazba byla beze změny na 0,05 procenta. Od roku 2017 bankovní rada měnila sazby přinejmenším jednou ročně.
Ve čtvrtek v 15:45 se za účasti guvernéra Michla uskuteční tisková konference. Na ní představí důvody rozhodnutí a také novou makroekonomickou prognózu ČNB, na jejímž základě bankovní rada k rozhodnutí dospěla. Podle ekonoma Peterky nová prognóza ČNB pomůže s odhadem dalších kroků bankovní rady v zbytku letošního roku. „Dnes a v dalších dnech se proto připravme na vyšší volatilitu na měnových párech s korunou. Zvýšená volatilita by měla vytvořit prostor pro výhodné nákupy zahraničních měn,“ uvedl Peterka.