Miny jsou úplně všude. Rusové nakladli „idiotské pasti“. Ukrajinská ofenzíva zpomaluje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Postup Ukrajiny při znovudobývání území, které okupuje Rusko, je mnohem pomalejší, než se předpokládalo. Výrazně jej totiž zpomalují ruská opevnění, nastražené pasti a především miny. Ty jsou podle svědectví ukrajinských vojáků pro New York Times úplně všude.
Ukrajinská ofenzíva probíhá už pátým týdnem. Některé západní politiky udivuje, jak pomalu postupuje. Ukrajinské velení upozorňuje na masivní spotřebu střeliva a techniky a nedostatek západní podpory. Ukrajinský prezident stále vyzývá k větší podpoře Ukrajiny a volá především po rychlých dodávkách moderních letounů F-16, kterých by se Ukrajina měla dočkat do konce roku.
Největší překážkou ukrajinské ofenzívy se ale zdají být miny. „Nedokázal jsem si něco takového představit. Myslel jsem si, že miny budou položeny v liniích, ale celá pole jsou jimi naprosto zaplněna,“ říká vojín Serhij v reportáži New York Times.
Potíže s motýlími minami
Rusové po sobě na územích, která se nyní Ukrajinci snaží získat zpět, zanechali celou řadu zábran a min. Ukrajinci narážejí na lehké miny, které se lesknou a připomínají například víčko od láhve s limonádou. Na protitankové miny, které v sobě mohou mít až 15 kg trhaviny. Nebo na skákající miny, které při aktivaci vyskočí několik metrů do vzduchu a vystřelí do okolí šrapnely, jejich efekt je tak mnohem ničivější.
Vojáci, kteří pole před pozemními jednotkami čistí, poté popisují ještě jeden typ min, který jim dělá starosti, a to takzvané motýlí miny. Ty jsou z velké části z plastu, což ztěžuje jejich detekci. Ale především je Rusové vystřelují v raketách nad územím, které už bylo odminováno, a ony se snesou díky své konstrukci na už jednou vyčištěné území.
Zdravotník poklekl na minu
O situaci vypovídá i příběh medika, který se snažil pomoci vojákovi zraněnému po zásahu ruského dělostřelectva. Ležel v kráteru po bombardování. Lékař v právě vytvořené díře v zemi další explozi nečekal, a když k němu přiběhl, poklekl. A to kolenem přímo na minu, která mu utrhla nohu pod kolenem.
Naštěstí ho rychle naložili do vozidla Bradley a po několika hodinách jízdy se dostal do nemocnice. Právě vozidla Bradley jsou díky své konstrukci schopné nejslabším minám odolat. Zastaví je až protitanková mina, i když i takový výbuch je schopná posádka přežít. Ukrajinští vojáci popisují, že tito obrněnci jsou na rozdíl od sovětských vozidel, které má ukrajinská armáda k dispozici, konstruovány s větším důrazem na to, aby posádka přežila.
Právě miny jsou podle ukrajinských mediků nejčastější důvod zranění vojáků v probíhající protiofenzívě. Ukrajinští odminovači se snaží vytvořit pro vojáky krátké koridory, kterými mohou procházet dva vojáci vedle sebe. Ale není výjimkou, když například medici s nosítky šlápnou kousek mimo koridor na další minu. Odminovávači ukrajinské armády také popisují „idiotskou past“ ruských sil, kdy jsou miny i pod dráty, které vedou k větším minám, a trefí odminovávače při snaze tyto dráty bezpečně přestřihnout.
Množství těchto pastí pak postup výrazně zpomaluje. Vysoké ztráty v počátcích protiofenzívy donutily ukrajinskou armádu změnit taktiku a svůj postup zpomalit. „Ztráty se snížily i proto, že samotná protiofenziva se zpomalila. A místy se dokonce zastavila, zatímco ukrajinští vojáci bojují proti opravdu velké a hrozivé ruské obraně,“ napsal The New York Times. Některé operace na ničení pastí a min provádí odminovávači v noci, ale i tak čelí masivnímu ostřelování ruským dělostřelectvem a útokům ruských vrtulníků.
Na začátku ofenzívy přicházela Ukrajina přibližně o 20 % bojující vojenské techniky, nyní svůj postup zpomalila a snížila ztráty na přibližně 10 %. Stále jí však zbývají desítky kilometrů k dosažení vytyčených cílů. Západní technika jako například vozidla Bradley Ukrajině pomáhají, ale stále doufá v letadla a vrtulníky od západních spojenců. Když útočící jednotky překonají pasti a miny, které jim ruská armáda připravila, často se stávají terčem útoků ruských vrtulníků.
Podle vojenských odborníků je na konečné závěry o protiofenzívě brzy. „Neznamená to, že je odsouzena k neúspěchu,“ uvedl expert na obranu Camille Grand. Nicméně jak dodal, absence vzdušné převahy, kterou by západní letouny mohly ukrajinskému útoku poskytnout, znamená, že „počet obětí bude pravděpodobně vyšší, než v jiných konvenčních konfliktech“.