„Budují se další obchody. Obchodníci potřebují vyšší marže,“ vysvětlují zemědělci zdražování
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zvyšování cen potravin je způsobeno primárně vysokými cenami energií, shodl se viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza s šéfem Zemědělského svazu ČR Martinem Pýchou. Potraviny podle nich budou zdražovat i nadále.
„Máme vysoké ceny energií,“ zdůvodnil cenu potravin zástupce zemědělců Pýcha. Ten o situaci společně s Prouzou debatoval v pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct. Součástí problému je podle Pýchy i strategie maloobchodních prodejců. „Budují stále další obchody, ale to znamená, že ten obchodník musí mít stále vyšší marže, aby ty obchody uživil,“ tvrdí. Zdražování podle něj přispívá i přístup vlády, která dle jeho slov „odebírá dotace, zvyšuje náklady a zvyšuje daně z nemovitostí, z příjmů“.
Prouza v debatě souzněl s myšlenkou, že za zvýšenými cenami potravin stojí primárně drahé energie. Je podle něj však otázkou, proč ceny energií mají na výrobu potravin v Česku větší dopad než v zahraničí. Situace v jeho očích je odrazem hlubších problémů české ekonomiky, její zastaralosti a vysoké energetické náročnosti.
Prouza již v pondělí jednal s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL). Viceprezident Hospodářské komory po setkání řekl, že řetězce očekávají růst cen kvůli očekávanému zvyšování cen dodavatelů potravin. Obchodníci podle něj chystají zvýšit ceny o pět až deset procent. Dojde tedy ke zdražení přesto, že klesne DPH na potraviny z 15 na 12 procent. Dříve zástupci prodejců mluvili o tom, že se snížení DPH na cenách v obchodech projeví.
Z výrobců zdražování oznámila například největší česká mlékárna Madeta. Generální ředitel společnosti Milan Teplý řekl, že firmě rostou náklady na energie a pohonné hmoty, zdražit plánuje nejméně o tři až pět procent. Na zodpovědnost výrobců za zdražování potravin poukazují i data Českého statistického úřadu. Ve svém komentáři o tom psala Lenka Zlámalová.
K otázce drahých potravin se dnes vyjádřil i ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten „pevně doufá“, že ceny potravin se již zvedat nebudou. Ministr to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. V něm také varoval obchodní řetězce před uzavíráním dohody o kolektivním zdražování. „V jiných státech to může vést i k velmi významným pokutám,“ prohlásil Kupka s tím, že o věci bude příští týden jednat ministr zemědělství Výborný s vedením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Kupka rovněž upozornil na skutečnost, že v ČR osm obchodních řetězců ovládá 90 procent trhu.