Macron zesílil rétoriku ohledně války na Ukrajině. Šéf ruské rozvědky mluví o paranoii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzský prezident Emmanuel Macron opět zesílil svou rétoriku ohledně ruské války na Ukrajině. V rozhovoru s francouzskou televizí uvedl, že Rusko nesmí válku na Ukrajině vyhrát, a že Francie proto udělá vše. V rozhovoru mluvil i o francouzských jaderných zbraních nebo o vyslání vojáků přímo na Ukrajinu. O vyslání instruktorů na Ukrajinu v případě, že by o to Ukrajina požádala, mluvil i český prezident Petr Pavel. Macron se za rozhovor dočkal tvrdé kritiky především ze stran francouzské opozice. Ruští představitelé reagovali slovy o Macronově paranoii a šílenství.
„Jaderné zbraně nejsou nástrojem destabilizace nebo hrozby, ale bezpečnostním nástrojem,“ uvedl Macron v reakci na dotaz moderátorů na stupňující se frekvenci hrozeb použití jaderných zbraní ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Macron trval na tom, že Francie jako jediná jaderná mocnost v Evropské unii má také velkou odpovědnost.
„Uděláme vše, co je nezbytné pro dosažení našeho cíle. Pokud by Rusko vyhrálo, životy Francouzů by se změnily. V Evropě bychom už neměli bezpečnost,“ tvrdí Macron. „Důvěryhodnost Evropy se sníží na nulu. Jak by byli Evropané v bezpečí?“ táže se Macron.
Během rozhovoru si také položil rétorickou otázku ohledně situace v případě Ukrajinské prohry. „Kdo si může byť jen sekundu myslet, že prezident Putin, který v minulosti nerespektoval žádné hranice či dohody se tam zastaví?“ ptal se řečnicky Macron a varoval, že Rusko bude hrozit Moldavsku, Rumunsku či Polsku.
Vyloučil však, že by Francie přistoupila k ofenzivě, jen trval na nutnosti být připraven.
Na Macronova slova ostře reagovala například významná politička Národního sdružení Marine Le Penová. „Emmanuel Macron si hraje na válečníka, ale jsou to životy našich dětí, o kterých tak bez zájmu hovoří. Je to o tom zda naše země bude žít ve válce či míru,“ uvedla Le Penová. Tvrdě odsoudil slova Macrona i Jean- Luc Mélenchon „Je to doba nesmyslů,“ uvedl. Ostře vůči výrokům Macrona vymezil i šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin, který Macronovy výroky označil za „šílené a paranoidní“.
Emmanuel Macron v rozhovoru také ostře kritizoval Roberta Fica. „Téma vyslání pozemních vojsk se dostala do veřejné debaty, protože slovenský premiér, který je velmi blízký Rusku, mluví o tom, že existuje tajný projekt vyslat na Ukrajinu pozemní jednotky,“ uvedl v rozhovoru Macron.
O jednotkách aliance na Ukrajině přitom ve čtvrtek v pořadu Spotlight hovořil i český prezident Petr Pavel. „Z pohledu mezinárodního práva v tom není žádný problém je to jen otázka politické vůle,“ uvedl k vyslání vojáků- instruktorů na Ukrajinu, s tím, že pokud by o to Ukrajina požádala, preferoval by společné jednání na úrovni NATO. Také kritizoval výroky prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana o tom, že by zahraniční vojáci na Ukrajině byli legitimním vojenským cílem. „Žádný voják na území Ukrajiny není legitimním cílem Ruska. Rusko je agresorem a tím pádem je tam nelegálně. Takže Rusko nemá žádné právo zasáhnout jakéhokoliv vojáka na území Ukrajiny,“ uvedl Pavel.