Kyjev chce povolat do armády Ukrajince žijící v cizině. Jak to chce vymáhat, neví
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajina evidentně potřebuje významné doplnění armádních stavů k tomu, aby byla schopná se účinně bránit již téměř dvouleté ruské agresi. Ukázala to nedávná slova prezidenta Zelenského, podle něhož vedení ukrajinské armády navrhuje mobilizovat dalších 450 000 až 500 000 Ukrajinců, a nasvědčují tomu i slova ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova. V rozhovoru pro deník Bild uvedl, že všichni ukrajinští muži žijící v cizině ve věku mezi 25 a 60 lety by měli dostat pozvání k dostavení se do náborových středisek ukrajinských ozbrojených sil.
„Chceme spravedlnost pro každého, protože jde o naši vlastní zemi. Pošleme jim pozvánku,“ řekl Umerov ve svém prvním rozhovoru pro evropské médium. Ve funkci ministra obrany je teprve od letošního září, kdy vystřídal svého výrazného předchůdce Oleksije Reznikova.
Today in Kyiv. I had a very intensive exclusive interview with the (new) Ukrainian Defense Minister Rustem Umerov. I asked him whether too few Ukrainians still want to fight, I asked him about visions of victory („as far as Crimea“) and confronted him about the actual situation… pic.twitter.com/OVmTp0wTgj
— Paul Ronzheimer (@ronzheimer) December 20, 2023
Umerov zároveň pohrozil sankcemi i těm Ukrajincům, kteří se ani po vyzvání k náboru nedostaví. Zatím však není jasné, jaké sankce to budou. „Stále diskutujeme o tom, co by se mělo stát, pokud nepřijdou dobrovolně.“ Do budoucna by mělo být povolaným předem známo, jak budou vycvičeni a vybaveni, kde a kdy budou sloužit a kdy budou propuštěni. K dispozici budou také „možnosti výběru“ pro rekruty na základě jejich schopností. „Toto není trest za to, že stojíte za svou vlastní zemi a sloužíte zemi. Je to čest,“ uvedl Umerov.
Podobně jako prezident Zelenskyj, jenž razantně odmítl, že by Ukrajina začala ve válce prohrávat, rozptyloval Umerov obavy z vývoje dění na frontě a z kolísající podpory západních spojenců. „O tom, že vyhrajeme, není vůbec pochyb. Nemyslím si, že se USA stahují. Obě strany v Kongresu podpořily Ukrajinu.Také chápou, že síly zla chtějí změnit světový řád,“ vyjádřil svůj optimismus Umerov.
Jedenačtyřicetiletý ekonom Umerov pochází z muslimské krymskotatarské rodiny, v čele ukrajinského Fondu státního majetku, který se zabývá prodejem státního majetku do soukromých rukou, byl od loňska. Je mu připisována zásluha na konsolidaci instituce, která se často zmítala v korupčních skandálech. Hrál ale také roli v citlivých válečných jednáních, například o dohodě o vývozu obilí přes Černé moře.
Ukrajinská armáda je co do počtu vojáků oproti ruským silám v nevýhodě, poukázal v úterý velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Na ojedinělých protestech během letošního podzimu také někteří Ukrajinci upozorňovali, že lidé, kteří nastoupili do zbraně na začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru roku 2022, jsou vyčerpaní, a že jejich rodiny požadují častější rotace personálu.
Ani jedna z válčících stran počty svých zabitých nebo zraněných vojáků neprozrazuje, nicméně američtí představitelé odhadují vojenské ztráty ve statisících, podotkla agentura Reuters. Velikost ukrajinských ozbrojených sil není známa, nicméně vojsko podle ní v minulosti uvedlo, že má ve zbrani kolem milionu lidí. Rusko během své invaze do země armádu posilovalo a v příštím roce se ji podle vyjádření Moskvy chystá dále navyšovat.