Bartoš se omlouvá za potíže se stavebním řízením. Za problémy prý může i uměle vyvolaná panika
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) se v obsáhlém vyjádření omluvil za problémy, kterým v souvislosti s novým systémem stavebního řízení čelí řada firem, lidí a úředníků. Uvedl, že čas na zorientování se v novém systému byl pro úředníky příliš krátký a pracuje na nápravě. Zároveň si postěžoval, že množství žádostí podaných těsně před spuštěním nového systému a platností nového zákona, nyní neúměrně zatěžuje úřady. Informoval o tom na sociální síti X.
Ivan Bartoš čelí od spuštění nového systému silné kritice, podle vyjádření řady obcí jsou v něm nefunkční základní funkce. Už minulý víkend ministerstvo vydalo první rychlou aktualizaci, aby úředníci mohli dokumenty v systému například stornovat. Například starosta města Loun Milan Rychtařík pro Echo24 uvedl, že jeho město se vrátilo k úvodnímu systému. „Louny jako pravděpodobně i jiná města v České republice budou nadále používat IS VITA, který je aspoň lety prověřen a je funkční. A jako starosta města Louny se ptám pana ministra Bartoše: Kdo ponese odpovědnost za absolutně zpackaný projekt digitalizace stavebního řízení? uvedl pro Echo24 Rychtařík. Louny nejsou jediné město, které nový systém zkritizovalo.
Nyní na ostrou kritiku zareagoval i ministr Ivan Bartoš. „Chtěl bych se omluvit, za problémy, které náběh působí na kterékoliv straně a uznávám, že čas na zorientování se v systému bylo pro úředníky i vzhledem k možnostem velmi krátký. I podle zpětné vazby teď navazujeme další sérií školení a webinářů,“ uvedl Bartoš.
Různé agendové systémy, které dosud používaly stavební úřady, jsou aplikace běžící přímo na počítačích – pro maximálně pár desítek lidí, šité na míru konkrétnímu úřadu. V takovém případě není tak složité napojit je na místní spisovou službu, ekonomický systém a podobně. Tyto… pic.twitter.com/Mm9En7sq0J
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) August 2, 2024
Celý projekt stavebního řízení však ve svém vyjádření ministr Bartoš hájí. „Proč celý projekt digitalizace stavebního řízení ležel na ministerstvu pro místní rozvoj pod vedením ANO osm let? Všichni věděli, že je potřeba s tím něco udělat. Nikdo do toho nešel, protože bylo zřejmé, že to budou provázet komplikace, odpor ke změně a jde to proti různým zájmům. Nový stavební zákon a moderní digitální řešení potřeba bylo a je a jsem vděčný za každého, kdo na téhle společný cestě pracuje a aktivně se podílí na její realizaci,“ uvedl také Bartoš.
Zároveň však Bartoš napsal, že podle něj jsou úřady nyní hlavně zahlceny žádostmi, které byly do konce června podány na poslední chvíli podle starého zákona. „Pokud něco způsobilo nižší propustnost stavebního řízení, tak to nebyl nový informační systém nebo jednodušší stavební zákon, ale uměle vyvolaná a živená panika před prvním červencem. Je to hlavně zahlcení žádostmi podanými podle starého stavebního zákona, které neúměrně zatěžuje úřady,“ uvedl Bartoš.
Bartoš čelí za špatně fungující systém obsáhlé kritice. Podle ekonoma Petra Bartoně mohou potíže se spuštěním digitalizovaného stavebního řízení přinést ztráty 770 milionů korun denně, pokud se propustnost stavebních povolení snížila na polovinu. I se souvisejícími odvětvími mohou být škody až miliarda korun denně. Svaz měst a obcí (SMO) ve čtvrtek uvedl, že potíže mohly znamenat skluz 13 000 stavebních povolení v hodnotě 100 miliard korun.
K problémům systému se vyjádřil i prezident Petr Pavel. Ten uvedl, že se systém mohl nejdříve otestovat jako pilotní projekt pouze v jednom kraji a nemusel být publikován hned celorepublikově.