Plán, který je v pozadí: Kyjev se vzdá Rusy dobytých území a zbytek Ukrajiny vstoupí do NATO
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Oficiálně o tom nikdo nemluví. Ale myšlenka transakce podporovaná USA v případě Bidenovy volební porážky je všem známá, napsal v pátek italský list La Repubblica. Podle něj země NATO oficiálně stále propagují narativ o porážce Rusů na Ukrajině, ale v zákulisí se v alianci hovoří o tom, že by se Moskvě nabídlo území výměnou za bezpečnost Kyjeva. Tedy vzdání se regionů okupovaných Rusy, ale se zárukou, že zbytek Ukrajiny okamžitě vstoupí do NATO.
Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi by podle listu mělo být nabídnuto, že si ponechá Krym a všechna území dobytá v posledních dvou letech. Členové NATO během neformálních rozhovorů připouštějí scénář, kdy by Ukrajina mohla postoupit území výměnou za záruky okamžitého vstupu do aliance, píše La Repubblica bez uvedení zdrojů.
Noviny uvádějí, že „mnoho odborníků“ takovou dohodu považuje za jeden ze způsobů, jak ukončit konflikt, ale poznamenávají, že v tuto chvíli tato možnost „není politicky posuzována“.
V podstatě jde o to, vyřešit konflikt analogicky s tím, co se stalo po porážce Německa ve druhé světové válce, jehož území bylo de facto rozděleno mezi SSSR a Západ, zdůrazňuje italský list.
Je ale velkou otázkou, zda takové řešení by bylo přijatelné pro Putina, který na Ukrajině pomalu, ale neustále postupuje, a jehož deklarovaným cílem od začátku invaze je mimo jiné neutralita Kyjeva.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek jmenoval dva možné výsledky konfliktu na Ukrajině: díky pomoci západních spojenců bude moci Kyjev získat zpět svá území, nebo Ukrajina ztratí ještě více území, pokud pomoc nepřijde.
La Repubblica poznamenává, že před americkými volbami je mnoho rozhodnutí souvisejících s konfliktem na Ukrajině zmrazeno. Rusko ve skutečnosti čeká na výsledky voleb a momentálně nemá zájem o jednání s prezidentem Joe Bidenem o jakýchkoli možnostech řešení konfliktu.
Jak píše The New York Times s odkazem na své zdroje, Ukrajina nebude na nadcházejícím summitu pozvána do aliance, navzdory hrozbě porážky, kterou americký deník nazývá „stále reálnější“. Proti členství Kyjeva se postaví nejméně Spojené státy a Německo. Místo toho může být Kyjevu na summitu nabídnuta pouhá "cestovní mapa".