Von der Leyenová ve strachu před hněvem Francouzů zrušila návštěvu otevření katedrály Notre Dame
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová zrušila sobotní návštěvu znovuotevření katedrály Notre Dame v obavě z hněvu Francouzů, když v pátek podepsala kontroverzní dohodu EU s Mercosurem, proti které ostře vystupovala řada evropských zemí, zvláště pak Francie. Píše o tom bruselský server Euractiv.com. Dohoda s Mercosurem "není konec příběhu," varoval v pátek úřad francouzského prezidenta Brusel.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v sobotu nezúčastní znovuotevření katedrály Notre Dame v Paříži, oznámila jen několik hodin poté, co uzavřela kontroverzní obchodní dohodu mezi EU a Mercosurem, kterou Paříž zásadně odmítá. "Návštěva měla být diplomatickou tour de force, ale vše se mohlo změnit v diplomatickou frašku," píše Euractiv.
Do Paříže se v sobotu vydalo více než 60 prezidentů a hlav států na ceremoniál znovuotevření katedrály Notre Dame po pěti letech rekonstrukcí po zničujícím požáru v dubnu 2019.
Přestože byla Von der Leyenová pozvána a původně se očekávalo, že se objeví vedle zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a prince Williama, v pátek pozdě večer její tisková služba oznámila, že šéfka Komise nepojede do Paříže s odkazem na „problémy s plánováním“.
Evropská komise dojednala dohodu o volném obchodu s jihoamerickým společenstvím Mercosur, o níž obě strany vyjednávaly přes dvě desetiletí. Uzavření dohody, která vyvolávala protesty zemědělců v řadě evropských zemí, oznámila v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nesouhlas s paktem kvůli obavám z přílivu levných zemědělských produktů vyjádřily Francie, Itálie a Polsko, kvůli čemuž se očekává obtížné schvalování dohody v unii. Zemědělská lobby již ohlásila na pondělí do Bruselu nové protesty proti uzavření paktu.
„V nepřítomnosti vlády (pád francouzské vlády - poz. red) byla jednání (s Mercosurem) urychlena ve středu večer a dokončena dnes,“ napsal v pátek bývalý premiér Gabriel Attal na síti X. "Komise dokončila jednání se zeměmi Mercosur; je to její odpovědnost," uvedl Elysejský palác. "Ale dohoda nebyla podepsána ani ratifikována. Takže to není konec příběhu," dodal úřad francouzského prezidenta.
"Tato dohoda bude prospěšná pro lidi i pro firmy. Více pracovních míst, více příležitostí, sdílená prosperita," napsala po uzavření paktu německá politička von der Leyenová na síti X. Mercosur zahrnuje Brazílii, Argentinu, Paraguay, Uruguay a Bolívii, které díky dohodě vytvoří s EU zónu volného obchodu čítající na 700 milionů obyvatel.
Řada zemí EU v čele s Německem v paktu vidí otevření nového trhu pro export. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že dohoda vytvoří volný trh a podpoří "růst a konkurenceschopnost". Podle von der Leyenové již do zemí Mercosur vyváží své produkty 30.000 malých evropských podniků a nyní se jejich počet bude moci zvětšit.
čtk,