„Kdyby Rusové znali ztráty, zbláznili by se.“ Muž, který fotil hroby, uprchl z Ruska
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruský aktivista Vitalij Votanovskij opustil po řadě vyhrůžek smrtí Rusko. Jako první zveřejnil informace o nechvalně proslulém hřbitově pro bojovníky žoldnéřské Wagnerovy skupiny, kteří padli během nynější války na Ukrajině. Informovala o tom v neděli stanice BBC, s níž protiválečný aktivista hovořil z arménského Jerevanu.
V Krasnodaru je Votanovskij známý nikoli pouličními protesty, ale dokumentováním vojenských hrobů. Pro širší veřejnost objevil dnes již známý hřbitov v malé vesnici Bakinskaja v Krasnodarském kraji, který se stal hřbitovem wagnerovců. Psali jsme o tom zde.
Právě zde žoldnéřská skupina známá brutálním chováním svých členů pohřbívá mnoho svých mrtvých z Ukrajiny – mužů, kteří buď nemají žádné příbuzné, nebo si jejich těla nikdo nevyzvedl. Původně malý vesnický hřbitov se rozrostl v obrovský areál s několika novými sektory, které mají pojmout stále větší počet mrtvých. .
Ve čtvrtek navštívil tento hřbitov šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který prohlásil, že z něj plánuje udělat památník „pro budoucí generace“. Připustil, že se hřbitov rozšířil, a dodal, že „takový je život“.
Jen v Krasnodarském kraji 1300 jmen obětí
Votanovskij začal v květnu 2022 cestovat po Krasnodarském kraji a navštívil všechny tamní hřbitovy s cílem zjistit počty padlých během války, kterou Moskva na Ukrajině zahájila koncem loňského února. Pečlivě zaznamenával jména a podrobnosti o všech nalezených hrobech a padlé identifikoval díky dotazování lidí a věncům či fotografiím na hrobech.
„Potřeboval jsem lidem dokázat, že došlo ke katastrofě, že lidé umírají tady, blízko nich,“ vypráví Votanovskij. „Potřeboval jsem lidem ukázat, že válka se dotkne všech a všeho.“
Když začátkem tohoto měsíce uprchl z Ruska, obsahovala jeho databáze více než 1300 jmen. Jedná se přitom o mrtvé pouze z Krasnodarského kraje.
Loni v prosinci se aktivista vydal do Bakinské, aby vyfotografoval hroby řadových vojáků. Pracovníci hřbitova mu ale řekli, že pohřbívají bojovníky Wagnerovy společnosti zabité v boji.
„Když jsme tam byli, bylo tam už 48 hrobů wagnerovců. Když jsme tam přišli příště, o několik dní později, bylo tam 95 hrobů. Pak 164 a o něco později asi 270,“ říká s tím, že se na místo stále vracel, aby počty a jména padlých zdokumentoval.
„Bylo jasné, že to byli trestanci a žoldnéři,“ říká. „Byli naverbováni z věznic. Novináři se podívali na jména a zjistili, za co šli do vězení.“
Mrtví nebyli jen wagnerovci
Nebyli to však jen padlí wagnerovci ze hřbitova v Bakinské, co Votanovskij dokumentoval. Pokračoval v pátrání po všech mrtvých vojácích na všech hřbitovech v Krasnodarském kraji. A to, co zjistil, ho šokovalo.
„Faktem je, že od prosince 2022 se ztráty na ruských bojištích několikanásobně zvýšily,“ říká Votanovskij a ukazuje statistické údaje, které shromáždil v Krasnodarském kraji. „Počet mrtvých prostě prudce vzrostl. A v poslední době jsou na hřbitovech samí mobilizovaní vojáci a chlapi z Wagnerovy skupiny. Profesionálních vojáků bylo velmi málo,“ dodává.
Několik západních zpravodajských služeb tvrdí, že ruské armádě docházejí lidé. Loni prezident Vladimir Putin vyhlásil v Rusku „částečnou mobilizaci“, při které byly desetitisíce mužů povolány do zbraně a poslány na frontu na Ukrajině.
Poslední oficiální počet mrtvých poskytla ruská armáda v září 2022, kdy ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že na Ukrajině zahynulo 5937 vojáků. Odhady celkových ztrát se liší, ale většina amerických a evropských zdrojů odhaduje, že počet ruských obětí výrazně překročil 60.000.
Výhrůžky a hrozby trestním stíháním
Votanovskij začal dostávat výhrůžky už před mnoha měsíci. „Jakmile jsem zveřejnil svůj první příspěvek o hrobech, začaly mi chodit výhrůžky. Bylo jich mnoho. Začal jsem je všechny schraňovat, ale bylo jich tolik, že jsem přestal… V lednu mi někdo zavolal a nabídl mi ‚místo na hřbitově‘,“ říká.
Poslední kapkou byl podle aktivisty minulý týden, kdy mu policista naznačil, že úřady mají už dost poznatků na to, aby proti němu zahájily trestní řízení. Uprchl proto do Arménie a plánuje požádat o politický azyl v Německu.
Na otázku, proč ruské úřady nechtějí, aby lidé jako on zveřejňovali informace o Wagnerově skupině ani o ruských obětech ve válce, Votanovskij odpovídá: „Pro náš stát jsou to děsivé statistiky. A Rusové prostě neznají skutečná čísla. Chtěl jsem lidem ukázat skutečný rozsah katastrofy… Kdyby se lidé dozvěděli skutečná čísla o ztrátách na bojišti, zbláznili by se.“