Američané jsou nervózní z nuceného přesunu Palestinců, požadují vytvoření bezpečných zón
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za složitý úkol označil v pátek Bílý dům izraelský požadavek, aby se asi milion obyvatel severní části Pásma Gazy během jednoho dne přesunul na jih zóny kontrolované radikálním hnutím Hamás. Podle nejmenovaného amerického činitele citovaného agenturou Reuters se při čtvrteční schůzce amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem mluvilo též o potřebě vytvořit v Gaze bezpečné zóny pro evakuované.
Izraelská armáda vyzvala k odchodu všechny civilisty pobývající v Gaze na sever od Vádí Gaza, což je údolí dělící enklávu na severní a jižní část. Podle OSN na sever od této linie žilo asi 1,1 milionu lidí, tedy zhruba polovina populace Pásma Gazy. Podle deníku The New York Times dnes v pobřežní oblasti zavládla panika a zmatek a tisíce lidí prchaly na jih za sílících obav z izraelské invaze.
The Israeli Air Force dropped leaflets in the Gaza Strip urging residents to evacuate to the south
— NEXTA (@nexta_tv) October 13, 2023
Israel will destroy the Hamas regime and destroy its military capabilities, the country's defense minister said. pic.twitter.com/Z8Ozqqzxar
„Je to velmi málo času na přesun tolika lidí,“ uvedl Kirby ve vysílání televize MSNBC. Média podotýkají, že ze severu Gazy na jih vede pouze jedna větší silnice, přičemž v oblasti za izraelské blokády dochází palivo a infrastrukturu značně poškodily intenzivní izraelské nálety reagující na víkendový útok Hamásu.
„Chápeme, o co se snaží a proč se to snaží udělat. Snaží se izolovat civilní obyvatelstvo od Hamásu, což je jejich skutečný terč,“ řekl Kirby o Izraelcích. „Samozřejmě nechceme vidět žádné zraněné civilisty. Tihle Palestinci jsou také oběťmi. Nechtěli tohle, nepozvali Hamás a neřekli jim: ‚Běžte na Izrael‘,“ dodal mluvčí Bílého domu v pozdějším rozhovoru s televizí CNN.
OSN varovala, že evakuace statisíců Palestinců se neobejde bez „ničivých humanitárních následků“. Mluvčí generálního tajemníka Stéphane Dujarric izraelskou armádu vyzval, aby postup přehodnotila.
„Jedna z věcí, o kterých jsme s nimi mluvili, byla potřeba ochránit životy civilistů v Gaze, potřeba vytvořit nějaké bezpečné oblasti, kam by se civilisté mohli přesunout, aby byli v bezpečí před legitimními bezpečnostními operacemi Izraele,“ uvedl o diskusích s Izraelci nejmenovaný vysoce postavený zdroj v americké diplomacii den po jednání Blinkena s Netanjahuem. USA je podle daného činitele v této věci v kontaktu s Mezinárodním výborem Červeného kříže a s agenturami OSN.
Vyjednávání probíhají také s Egyptem, a to ohledně vpuštění cizinců včetně Američanů z Pásma Gazy, citovala stejný zdroj agentura AFP. Hraniční přechod Rafáh na egyptské hranici je aktuálně jedinou potenciální cestou ven z Gazy, podle amerických vyjádření ale zůstává zavřený.