Vyplatí se ještě spořicí účet? Kdo nabízí nejlepší podmínky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Inflace klesá, ČNB šla opět dolů se svou základní úrokovou sazbou. To sice pro spotřebitele znamená, že peníze „zlevňují“, zároveň to s s sebou ale nese i efekt nižšího úročení peněz uložených u bank. Ty jdou totiž s úroky u vkladů také dolů. Kdo a za jakých podmínek nabízí nejvýhodnější spořicí účty? A vyplatí se termínované vklady?
Inflace za červen se dostala na cílová dvě procenta a centrální banka snížila už na konci měsíce svou základní úrokovou sazbu sazbu o půl procentního bodu na 4,75 procenta. Na to reagují komerční banky. Jejich peníze uložené u ČNB se jim hůř zhodnocují, proto i ony hůře zhodnocují vklady svých klientů. Některé banky už snížily úroky u spořicích produktů výrazně a lze čekat další pokles.
Ještě na konci prvního čtvrtletí se úročení spořicích účtů pohybovalo od pěti do šesti procent, dnes už některé banky nabízí i pouhých 3,75 procenta. Nejvyšší úrok a zároveň úročení bez limitu nabízí aktuálně Všeobecná úvěrová banka, a to 5,25. Druhý nejvyšší úrok nabízí novým klientům Trinity Bank, a to 5,08 procenta. Úročí se tak ale pouze vklady do 250 tisíc korun. Vklady do deseti milionů se úročí sazbou 4,08 procenta. Stejně vysokou sazbu mají stávající klienti banky. Na třetím místě je Partners banka se úročením 5,06 procenta bez limitů.
Úročení 4,5 procenta nabízejí UniCredit Bank, Max banka a Fio banka. U UniCredit bank platí limit do dvou milionů korun vkladu a podmínka uskutečnit tři platby kartou měsíčně. U Max banky musí jít o vklady jen do půl milionu korun, u Fio banky jen do 200 tisíc korun.
ČSOB nabízí úrok 4,5 procenta na vklady do čtvrt milionu, ovšem s podmínkou používání bankovní aplikace a platby kartou alespoň pětkrát měsíčně. Komerční banka nabízí úrok 4 procenta u vkladů do 200 tisíc. Raiffeisen banka do konce července úročení 5 procent, od srpna 4,5 procenta. Podmínkou úročení jsou alespoň tři platby kartou měsíčně. Nejnižší úročení vkladů na spořicícm účtu nyní nabízí AirBank, a to 3,5 procenta. Platí pro vklady do milionu korun. Je však nutné pětkrát měsíčně zaplatit kartou a na běžném účtu musí mít klient za měsíc příjem alespoň 25 tisíc korun.
Ze spořicích účtů je možné si peníze kdykoliv vybrat, zároveň ale platí, že banka může s úroky jakkoli hýbat a proti nižšímu zhodnocování se nelze nijak bránit. Tím se liší od termínovaných vkladů. Ty mohou zafixovat zhodnocení na předem stanovenou dobu, a to od jednoho měsíce až na pět let. Na peníze po tu dobu střadatelé nesmí sahat. Pokud peníze vyberou před koncem splatnosti, zaplatí bance poměrné vysoké poplatky. Někdy jde o fixní částku, někde jsou to procenta z uložené částky.
V tuto chvíli ale nabízejí termínované vklady nižší zhodnocení něž některé spořicí účty. Nejlepší úrok v červenci nabízí Fio banka, a to 4,10 procenta. S podmínkou fixace na šest měsíců a vkladem minimálně tři tisíce korun. Úrok 3,80 procenta nabízí UniCredit Bank s fixací na šest měsíců a vkladem minimálně pět tisíc korun. Stejný úrok nabízí i Max banka s minimálním vkladem 100 tisíc a fixací na půl roku.
Pokles úrokových sazeb zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Předtím byly sazby rok a půl v neměnné výši sedmi procent. Letos v únoru ČNB snižování sazeb zrychlila, když sáhla k poklesu o půl procentního bodu, na březnovém, květnovém i červnovém zasedání stejný krok zopakovala.