Turek, Šlachta a síla sociálních sítí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sociální sítě během několika let udělaly z bývalého závodníka a podnikatele Filipa Turka vlivného influencera. Stejně sociální sítě z něj během několika měsíců udělaly adepta na křeslo v Evropském parlamentu. A do třetice stejné sociální sítě vydaly před pár dny svědectví o jeho sympatiích ke kultuře německého nacismu. Turek z kandidátky neodstoupil, jen přerušil volební kampaň. Otázka je, jestli sociální sítě, které ho vynesly, mají takovou sílu, aby přispěly k jeho nezvolení.
Letošní volby do Evropského parlamentu jsou zajímavé tím, že politické strany pochopily úlohu sociálních sítí v moderní komunikaci a vsadily na tento způsob interakce s voliči. Jak mi však potvrdila řada straníků, možná hlavním důvodem bylo, že to prakticky nic nestojí a strany šetří finance na zářijové krajské a senátní volby. I tak je dobré sledovat modelový příklad vzestupu a pádu jednoho influencera. U jeho krátké kariéry ovšem nestál jenom Facebook, Instagram a Twitter.
Okamurova SPD zjistila, že řada jejích voličů přechází právě k Turkovi, přesněji ke koalici Přísaha/Motoristé sobě. Jana Bobošíková v pořadu Aby bylo jasno zveřejnila část Turkových výroků na sociálních sítích, které byly všechno, jenom ne lidsky i politicky akceptovatelné. Tím utrhla lavinu, která kulminovala před pár dny na sociálních sítích. Ty nám ukázaly jinou Turkovu polohu – nedospělého pitomce, který si hoví v nacistickém humoru, jeho relikviích a pozdravech. Nešlo o jeden vtip, ale sérii odvolávek na kulturu třetí říše a Adolfa Hitlera. Turka prostě doběhlo prostředí, z něhož vzešel a které ho zřejmě vyslalo do vysoké politiky. Milieu bývalých pražských veksláků, šmeliny a okázalých akcí určených k demonstraci vlastního bohatství.
Předseda koaliční strany Robert Šlacha sehrál v posledních dnech a hodinách podivnou hru, kdy odmítl vyvodit politické důsledky z toho, že jeden z jejich kandidátů vzývá ducha režimu majícího na svědomí miliony životů. Důvodem mohou být první informace, že policie se těmito věcmi začala zabývat. Mandátem v Evropském parlamentu by pak Turek aspoň dočasně získal imunitu a proces vydávání by se prodloužil na řadu měsíců.
Pokud to tak skončí, budeme svědky pikantní situace, kdy plukovník Šlachta pomáhá oddálit případné vydání k trestnímu stíhání člověku, jemuž by ještě před pár lety sám za potlesku „sděloval obvinění“. Jestli tahle aféra nezabije Turka, nejspíš spolehlivě zdiskredituje Šlachtu.