Ukrajina má ustoupit a dočasně se vzdát území, navrhuje saský premiér
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Saský premiér Michael Kretschmer (CDU) navrhl, aby Kyjev ustoupil a "dočasně" přenechal část ukrajinského území Ruské federaci. Ukrajina by měla usilovat o příměří i přesto, že by se na chvíli musela vzdát části své země ve prospěch Moskvy, prohlásil Kretschmer a vyzval německou vládu k "větší diplomacii" namísto dalšího zásobování a dodávání zbraní. "Mělo by se co nejdříve najít řešení ruské agresivní války na Ukrajině. Také se může stát, že v případě příměří bude muset Ukrajina akceptovat, že některá území budou dočasně nepřístupná," řekl Kretschmer podle německého magazínu Spiegel.
Podle Kretschmera by Západ a spojenci Ukrajiny měli více a důrazněji "zapůsobit" na ruského diktátora Vladimira Putina, aby umožnil cestu k mírovému řešení a příměří. "Ani metr čtvereční ukrajinského území se nestane ruským, ale stejně jako je to v jiných velkých konfliktech, tak nadešel čas na konečné řešení," uvedl saský premiér s tím, že by Německo mělo kromě dodávek zbraní posílit diplomatickou iniciativu.
Premiér se domnívá, že Německo zastává postoj "nechceme jednání, chceme dodávky zbraní" a proto je nutný "politický obrat" vůči Rusku. "Američané jsou v tomto postoji mnohem dále a už si uvědomili, že válku tímto způsobem nelze vyhrát."
Saxony's Prime Minister Michael Kretschmer has suggested that Ukraine temporarily give up the occupied territories
— NEXTA (@nexta_tv) December 27, 2023
"Perhaps for a cease-fire Ukraine would have to recognize at first that certain territories are temporarily unavailable to Ukraine," Kretschmer told Funke Media… pic.twitter.com/9eeWDanQ4i
Rusko je náš soused, pokračuje. "Nebezpečný a nepředvídatelný soused," cituje Spiegel premiéra Kretschmera. "Myšlenka oslabit Rusko vojensky, politicky a ekonomicky tak, aby pro nás již nemohlo představovat hrozbu, je domněnka z 19. století," uvedl a dodal, že tento postoj by to mohl být pouze základ pro další konflikty.
Kretschmer se už od začátky ruské agrese na Ukrajině staví a vyjadřuje skepticky k dodávkám zbraní do Kyjeva. Dlouhodobě mluví o tom, aby Západ přehodnotil svůj přístup k Moskvě. "Už dříve se politik vyslovil pro dodávky ruského plynu a opravu plynovodu Nord Stream, a naopak proti předání německých řízených střel Taurus AFU a pro diplomatické řešení konfliktu na Ukrajině," napsala běloruská nezávislá agentura Nexta.