Vysoké nároky na UX
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
O Michaele Pixové, české kritické sociální geografce (Přírodovědecká fakulta a Fakulta sociálních věd UK, VŠUP, zahraniční univerzity), zde hodláme psát jen s respektem. Toho se jejím postům na síti X, dříve Twitter, věnovaným boji proti klimatické změně, pohříchu nedostává. Příčinou je extrémní ideologičnost provázená nerovným bojem s nástrahami digitálních technologií. Případ, kdy ve snaze sdílet se čtenáři link na jakýsi dokument na internetu sdílela – při opakovaných pokusech – pouze link na tento dokument na pevném disku svého počítače, se stal legendárním. Pixová si ale zaslouží respekt za to, že se podobnými lapáliemi nenechá odradit a vždy znovu se vrací přesvědčovat Twitter o své pravdě.
Že ani analogový svět není prost nástrah, ukázala nedávno fotografií z jakési přímé akce, již prováděla, či s níž byla spojena, proti magnátovi Danielu Křetínskému a tomu, jak jím vlastněná média referují o klimatickém hnutí. Na fotografii vidíme dvě spíš rozpačité osoby držící desku vzniklou rozložením papundeklové krabice, na níž jsou kolem fotografie oligarchy porůznu nalepena loga jeho mediálních brandů, pospojovaná červenými šňůrkami. Aby se odhalilo, jak pavouk spřádá svou síť. Je to ten styl prezentace, za který by každý studenty pochválil, kdyby šlo o studenty prvního stupně základní školy.
Na webu Mediaguru bylo možné přečíst si rozhovor s organizátorkou jednoho eventu, k němuž má Pixová i její aktivisté nekonečně daleko. Vždyť samo slovo „event“ používají jen profesionálové a tento event zjevně proběhl na nejvyšší úrovni – perfektně nasvícené pódium, projekce profesionálních slajdů za přednášejícími, nazvučení, všechno top. Jenže rozhovor s pořadatelkou eventu byl o tom, jak se ho snažili udělat udržitelným a změřit jeho uhlíkovou stopu. A zde k ideálu leccos scházelo.
„S ohledem na udržitelnost bychom pro konání eventu volili pravděpodobně jiné místo, to ale nebylo s ohledem na čas a vysoké požadavky na IT vybavení možné. Poskytovateli prostor se nakonec nepovedlo zajistit odběr zelené elektřiny a odečet vodoměrů. Což nám výpočet uhlíkové stopy poměrně zkomplikovalo. Další překážkou se ukázalo být hledání udržitelného ubytování zahraničních hostů,“ vypočítává organizátorka některé nedostatky, zdaleka ne všechny.
Taky se jim nepodařilo prosadit vegetariánské menu, „nicméně mě těší, že jsme zajistili odběr masa prostřednictvím platformy sdružující lokální farmáře, kteří nabízejí produkty v biokvalitě, i když často bez certifikace či deklarace uhlíkové stopy… Káva byla servírovaná, bohužel, pomocí recyklovatelných kapslí. 80,2 % odpadu z cateringu skončilo ve směsném odpadu“, což zřejmě zvážili. Protože doprava účastníků tvoří až 80 % uhlíkové stopy eventu, bylo nutné prudit účastníky dotazníkem, přičemž první k tomu určený nástroj museli stáhnout, „protože neodpovídal vysokým standardům na UX“, možná tedy vypadal asi jako plato Pixové. Práce s druhým zas byla neuvěřitelně pracná.
Navzdory těmto a dalším nedostatkům uhlíkovou stopu nicméně zjistili: 4419,82 kg CO2. S přesností na setiny kilogramu!
Kdo je vlastně větší popleta, Michaela Pixová organizující eventy na koleně, anebo Markéta Pavlíková, Head of Sustainable Solutions ve firmě Fuse/OMG, s níž byl veden citovaný rozhovor? Každá podle svých schopností věnuje závratnou energii činnostem, jež dávají smysl jen v jejich hlavách.
Známý historik Niall Ferguson zveřejnil minulý týden text o tom, že v současné studené válce mezi Čínou a USA jsou v roli někdejšího SSSR tentokrát USA. Pochopitelně jeho vývody vzbudily řadu polemik. Ale ideologie ESG skutečně velmi připomíná centrálně řízenou ekonomiku, v níž měly stanovené cíle být zajištěny plněním apriorních, rádobyvědeckých ukazatelů, při jejichž hlášení do centra se vršil podvod na podvod a fikce na fikci.
V této souvislosti potěší, že VŠE zavádí od nového školního roku obor Master in Sustainability Management. Po pouhém roce výuky a několikaměsíční praxi budou jeho absolventi schopni sekundovat Markétě Pavlíkové. Jistě po nich ve firmách bude poptávka, za komunismu taky pořád nebyli lidi.