„Když Ukrajině nepomůžeme teď, tak přijde na řadu armáda,“ tvrdí kongresman blízký Harrisové
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Politiky ve Washingtonu před volbami rozděluje přístup k podpoře a pomoci Ukrajině. Jedni kongresmani by na Ukrajinu poslali "všechno, co mají", zatímco ti druzí zastávají více skeptické pozice. "Musíme americkým občanům vysvětlit, že když nepomůžeme Ukrajině teď, tak tam budeme muset poslat armádu," prohlásil zástupce Sněmovny reprezentantů a velký podporovatel napadené země Jimmy Panetta. Tento vysloužilý důstojník námořní rozvědky má blízko ke Kamale Harrisové. Nejspíš také není náhoda, že oba se dobře znají, pracovali spolu jako státní zástupci v Kalifornii, píše portál Eurointegration. Panetta byl také jeden z prvních, kteří už v červenci veřejně prohlašovali, že Harrisová by měla kandidovat na prezidenta. Teď tvrdí, že v případě vítězství Harrisové ve volbách, Kyjev dostane povolení k útokům střel dlouhého doletu.
Jimmy Panetta, který je synem bývalého ministra obrany Leona Panetty, tvrdě potírá odpor proti pomoci Ukrajině a volá naopak po zvýšení dodávek humanitární pomoci, zbraní i finančních prostředků. "Lidé mají pocit, že tato pomoc přichází na jejich úkor, ale není tomu tak! Naopak když nezvýšíme, nezrychlíme a nezefektivníme naši pomoc, tak budeme muset na Ukrajinu poslat vlastní vojáky," domnívá se politik, který několikrát Ukrajinu navštívil. Vede silné křídlo Sněmovny reprezentantů, které prosazuje co největší a nejrychlejší pomoc pro východoevropskou zemi.
Politik dále uvedl, že silná podpora Ukrajiny bude pokračovat, pokud si Američané v nadcházejících prezidentských volbách zvolí Kamalu Harrisovou. Pokud bude ona sedět v Bílém domě, tak podpora a pomoc bude pokračovat, prohlásil Panetta. Vyzdvihl také dodávky bojových stíhaček F-16 a podotkl, že prezident Joe Biden dosud disponuje částkou 100 milionů dolarů, která je určena na nákup zbraní pro Ukrajinu. "Musíme také posílit i to neuvěřitelné množství sankcí, které jsme proti Rusku zavedli. Musíme zajistit, aby skutečně fungovaly," doplnil s tím, že Bílý dům měl tento rok celkově 7,4 miliardy dolarů investičních prostředků do zbraňového aparátu PDA. "Doufám, že Bílý dům použije všechny peníze," řekl s tím, že Biden má ještě volných 100 milionů dolarů.
Panetta také řekl, že by povolil ukrajinským obráncům střílet dalekonosnými západními zbraněmi na cíle za ruskými hranicemi. "Jsem přesvědčen, že bychom Ukrajině měli poskytnout zbraně, které potřebuje. Ukrajinci lépe chápou, co přesně potřebují k odražení agrese. Někteří sice stále váhají a existuje odpor, ale přesto všechno se náš přístup pomalu, ale jistě mění. Kladná odpověď je čím dál blíže a věřím, že tyto změny budou pokračovat," řekl Panetta v rozhovoru na Youtube.
Kromě toho se také vyslovil k přijetí Ukrajiny do NATO, protože Ruskou federaci podporují východní spojenci jako je například Čína, Írán nebo KLDR. Ukrajina se teď nachází na nezvratné cestě do NATO, řekl ministr zahraničí Anthony Blinken. "Věřím, že Ukrajina může jít touto cestou a nakonec získat členství v Severoatlantické alianci. Ale tato cesta bude nějakou dobu trvat. Nyní se musíme soustředit na ten hlavní úkol, což je vítězství nad Ruskem," doplnil Panetta.