Čím dál méně Ukrajinců v zahraničí se chce vrátit domů. Již ani polovina, uvádí průzkum
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Počet ukrajinských běženců v zahraničí sice roste, ale čím dál méně z nich se plánuje vrátit zpět do vlasti. Podle ukrajinského Centra ekonomické strategie (CES) se ke konci listopadu 2024 nacházelo mimo Ukrajinu 5,2 milionu lidí, což je o 300 tisíc více než v lednu téhož roku. Zároveň se však ochota k návratu rapidně snižuje, informuje agentura UNIAN.
Podle průzkumu Centra ekonomické strategie plánuje nyní návrat pouze 43 % ukrajinských běženců. Tento podíl přitom v lednu 2024 činil 52 % a v prosinci 2022 dokonce 74 %. Trend ukazuje, že se stále více Ukrajinců v zahraničí rozhoduje zůstat natrvalo.
"Dle našich odhadů i po skončení války zůstane v zahraničí 1,7 až 2,7 milionu Ukrajinců. To bude mít znatelný dopad na ekonomiku, která může každoročně ztratit 5,1 až 7,8 % HDP," uvádí CES.
Většinu běženců tvoří ženy ve věku 35-44 let a děti. Podle Eurostatu se nejvíce ukrajinských běženců k prosinci loňského roku nacházelo v Německu (27 %) a Polsku (23 %). Česko bylo na třetím místě (9 %). Od ledna 2024 se významně zvýšil počet dospělých mužů mezi uprchlíky.
"Od konce roku 2022 došlo ke značným změnám. Zatímco na začátku války tvořily hlavní podíl ženy a děti, nyní se podíl dospělých mužů značně zvětšil. Ačkoliv ženy stále převažují (44 %), muži nyní tvoří 27 % běženců, což je o 9 procentních bodů více než v lednu 2024," uvedla ekonomka CES Darija Mychajlyšyna.
Faktory ovlivňující rozhodnutí zůstat v zahraničí
Hlavním důvodem, proč se Ukrajinci nechtějí vracet, je pokračující válka a nejistota ohledně budoucnosti. Podle odborníků je pro 53 % ukrajinských běženců hlavním motivem pro návrat pouze definitivní konec války a obnovení letecké dopravy. Další důležité faktory zahrnují:
-
zlepšení životní úrovně v oblasti vzdělávání, zdravotnictví a boje proti korupci (46 %),
-
možnost najít dobře placenou práci (33 %),
-
ukončení bojů a leteckých útoků na město, do kterého se chtějí vrátit (31 %),
-
ukončení bojů v jejich rodném regionu (24 %).
Migrace pokračuje
Podle odborníka na migrační politiku a finanční programy pro diaspory Andreje Hajduckého proces migrace Ukrajinců pokračuje i nadále. "Většina navrátilců budou starší lidé, kteří se těžko integrují v zahraničí, a část mládeže. Naopak většina ukrajinských žáků, kteří odešli na studia, se v nejbližších letech pravděpodobně nevrátí," uvedl Hajducký.
K situaci se vyjádřil i ředitel společnosti Rating Oleksij Antypovyč, podle kterého dalších 7 % Ukrajinců uvažuje o odchodu do zahraničí v nejbližší době. Mezi mladými lidmi je tento podíl dvojnásobně vyšší (15 %).
Ukrajinci v ČR
V Česku zatím tzv. dočasná ochrana pro uprchlíky z Ukrajiny platí do konce letošního března, EU se ale loni dohodla na ročním prodloužení.
Zvláštní dlouhodobý pobyt budou moci využít ti ukrajinští uprchlíci, kteří v Česku pobývají déle než dva roky. To má zavést novela o prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí, kterou na začátku února podepsal prezident Pavel. Více o této novele jsme psali zde.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.