Ať stát koupí zbytek ČEZu, bude to zadarmo, říká Babiš
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se v neděli střetli v debatě ohledně řady témat. Jedním z nich byla i energetika. Babiš opakovaně kritizoval ODS za to, že v kuponové privatizaci v 90. letech prodala část skupiny ČEZ, kterou by měla nyní získat zpátky. Podle Babiše by to bylo zadarmo, protože by ČEZ dokázal náklady pokrýt ze svého. Fiala takový návrh odmítl.
Šéf největšího opozičního hnutí ANO v diskusi na TV Nova uvedl, že vláda Petra Fialy fatálně selhala proto, že na začátku energetické krize nezastropovala ceny energií u výrobců. „Ceny elektřiny jste měli zastropovat u výrobců na 1 500 korun. Říkal jsem vám to. V únoru 2022 jste nechali vydělat výrobcům elektřiny, vašim kámošům a podporovatelům desítky miliard. Všichni jsme to zaplatili a vy jste neudělali vůbec nic,“ obvinil premiéra.
V rámci debaty vyzval, aby vláda vykoupila sto procent polostátní energetické společnosti ČEZ. Podle Babiše by to bylo z pohledu státu v podstatě zadarmo. „To by vás stálo řádově 200 až 250 miliard, ale ČEZ by si to koupil za svoje. Ale protože tomu nerozumíte, tak jste si vytáhli 100 miliard na dividendách, aby to dostali ti vaši kámoši,“ vyčetl předseda ANO premiérovi s tím, že ceny energií kvůli tomu běžným lidem dál porostou.
Fiala reagoval s tím, že Babišovy návrhy by byly pro státní rozpočet příliš nákladné. „Máme opravdu chtít po matkách samoživitelkách a seniorech, kteří jsou v nouzi, aby se podíleli na podpoře a placení elektřiny, kterou pak platí Andrej Babiš nebo já? To je absurdní a nedává to smysl,“ ohradil se.
V souvislosti s cenami energií Fiala řekl, že ani po zrušení plošného stropu, ani po zvýšení regulované složky ze strany Energetického regulačního úřadu většině lidí ceny elektřiny nijak raketově nevzrostou. Někomu podle něj cena i klesne, růst bude některým lidem o jednotky procent.
„Ano, u některých lidí ty ceny skočí hodně, ale je třeba si uvědomit, že tito lidé dosud nepocítili na svých peněženkách dopady energetické krize a neplatili co ostatní,“ dodal.
Stát si pořizuje i jinou infrastrukturu
Oba politici následně hovořili o přetrvávající závislosti na ruské ropě. „Abychom se zbavili závislosti na ruské ropě, musíme rozšířit ropovod TAL. Ruské ropy se zbavíme, ale po tu dobu, co ji ještě potřebujeme, tak jsme si vyjednali výjimku v Evropské unie,“ uvedl Fiala a připomněl, že jeho vláda se úplně zbavila závislosti na ruském plynu.
„Vy se buď vymlouváte buď na Ukrajinu nebo na naši vládu. Proč vedete debatu, o které vůbec nic nevíte, vy jste v životě nepodnikal, je to skutečně utrpení tohle poslouchat,“ řekl Babiš.
Během letošního roku se opakovaně o tom, že by stát mohl vykoupit zbylé akcie hovořilo. Tato nejistota se nelíbila samotným akcionářům. Vláda navíc v posledních měsících nakoupila energetickou infrastrukturu, například síť čerpacích stanic Robin Oil, firmu Net4Gas, která provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic či firmu RWE Gas Storage, která vlastní většinu podzemních zásobníků na zemní plyn v tuzemsku.
Názory expertů i politiků na tyto nákupy se liší, především s ohledem na už tak velmi regulovaný trh, ale také na všeobecnou snahu o konsolidaci veřejných financí. Zřejmě největší kritiku vyvolal nákup čerpacích stanic, problematické jsou ale i ostatní nákupy.