Nejlevnější panelový byt v Praze? Cena tři miliony, výměra 18 m²
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poptávka po bytech setrvale stoupá, takže nedostatkové začínají někde být i panelové byty. To žene jejich cenu nahoru. Množství bytů v panelových domech, kterou jsou aktuálně dostupné ke koupi, je nejnižší od roku 2014. V Praze bylo na konci února panelových bytů v nabídce kolem osmi set, o tři týdny později asi o tři stovky méně.
Kdo by si chtěl nyní pořídit v Praze byt, mohl by si z nabídky Sreality k 21. březnu vybírat z 2200 cihlových bytů v osobním a družstevním vlastnictví. Panelových byla necelá pětina tohoto počtu, zhruba 480.
Problém je, že rostoucí poptávka u panelových bytů zvyšuje cenu. Ta oproti tomu v případě cihlových bytů zůstává víceméně konstantní a na míru poptávky nereaguje. Pokud by si někdo chtěl 21. března 2025 pořídit nový byt a hledal na Sreality nejnižší nabídku, narazil by na bytovou jednotku 1+kk v Krči o 18 m² nacházející se v přízemí domu s nadstandardně vysokým stropem a vedenou jako nebytový prostor. Její cena byla 2 950 000 Kč. Realitní kancelář RE/MAX ČR zase měla tento den v nabídce jako nejlevnější byt 1+kk v Karlíně o ploše 28 m², za který zájemce zaplatí o necelý milion víc, tedy 3 750 000 Kč.
Makléř REM/MAX ČR Otakar Schuma pro Echo24 potvrdil, že nabídka v Praze není velká. „Malé byty mizí okamžitě. Větší, typu 3+1, se v nabídce drží o něco déle.“
Tlačení cen nahoru však platí pouze v Praze. V ostatních krajských městech ceny bytů v panelových domech za loňský rok zůstaly zhruba beze změny na 77 000 Kč za m² a mimo města dokonce klesly na 45 000 Kč/m².
Rostoucí poptávka po pražských panelových bytech je způsobená také tím, že stále větší množství lidí na hypotéku na cihlový byt nedosáhne. V únoru 2025 stálo takové bydlení o výměře 60 m² v průměru 8 640 000 Kč. Podle Schumy zvyšuje atraktivitu panelových bytů také to, že většina z nich prošla v posledních letech modernizací včetně zateplení. „Panelová sídliště mají také výhodu, že jsou dobře dostupná, napojená na městskou infrastrukturu,“ doplnil. „Lidé si zvykli a bydlení v paneláku dnes považují za normální,“ řekl makléř.
Možným řešením pro Pražany potýkající se s poklesem reálných příjmů tak je stěhování do obcí kolem Prahy. Napovídá tomu výrazný růst počtu příjemců příspěvku na bydlení v oblastech kolem metropole, jak ukazují data Českého statistického úřadu.
„Vyluxování“ trhu s panelovými byty napomohla zřejmě i skutečnost, že investorům nabízejícím byt k pronájmu zaručují vyšší reálné výnosy. Zatímco v případě cihlového bytu v osobním vlastnictví o výměře 60 m² byl v únoru průměrný nájem 26 940 Kč, u panelového činil už 21 840 Kč. Rozdíl momentálně není tak velký a pomyslný příplatek při pořízení cihlového bytu je tak aktuálně větší, než co kupec získá na výnosu z nájmu.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.