Klišé neumírají
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Institucionální paměť je užitečná věc, až na případy, kdy není. Wall Street Journal přinesl zpravodajství o naší iniciativě s nákupem munice pro Ukrajinu ve třetích zemích. Titulek „Malý bývalý sovětský satelit na lovu zbraní pro Ukrajinu“ si na sociálních sítích vysloužil kritiku, a to nejen od, pardon, obyvatel bývalých sovětských satelitů. Zdála se tak jednoznačně namístě, že se k ní připojil například i americký velvyslanec v Česku. Takže deník nakonec titulek na webu změnil a místo sovětské minulosti zdůraznil středoevropskou polohu.
Ta kritika je trochu, i když opravdu jen trochu, nefér. V textu článku je totiž popsáno, že ta okolnost, že jsme bývalou zemí východního bloku, hrála při realizaci naší iniciativy svou roli.
Na světě je řada zemí, kde by se s Američany nebo s nějakou bývalou koloniální mocností o podobném návrhu vůbec nebavili. Strávili třeba část své historie taky na straně SSSR nebo v hnutí nezúčastněných zemí. A i když ty pojmy dávno přestaly dávat smysl a praktická politika se ubírá jinudy, v některých sférách přežívají. Jako zvyk, tradice, atavismus. Třeba v rétorické výbavě pracovníků státního aparátu, kde se může udržovat i personální kontinuita.
Ani v naší diplomacii se koneckonců nekonaly po pádu komunismu žádné krvavé čistky. A i mladší diplomat vycítí, kde má rozhovor začínat přednáškou o tom, že my „patříme k Západu“, a kde ne. V Izraeli si dodnes pamatují, že jsme jim v roce 1947 dodali zbraně, v Egyptě zas, že jim jsme je dodávali pak. Diplomat využije obojího.
Wall Street Journal je ale tradiční, velké médium, kde článek po napsání dostanou do ruky editoři a titulek zpravidla píše někdo jiný. A ten je specialista na titulky, ne na geopolitiku a senzitivity občanů různých zemí světa. A pokud zrovna není na lovu nějaké metafory z aktuálního filmu či virálního trendu, sáhne po klišé. To je ta přidaná hodnota tradičních médií. Wall Street Journal je navíc za paywallem, takže naprostá většina lidí četla jen ten titulek.
A železná opona, jejíž spuštění ohlásil Winston Churchill 5. března před 78 lety, je klišé s nesmírně tuhým kořínkem. Protože lidé se se stereotypy neradi loučí. Málo platné, bondovky po pádu železné opony nejsou to, co bývaly.
Skupina podnikatelů si u STEMu zadala a zveřejnila průzkum zaměřený na zklamané voliče stran vládní koalice. Dobrý nápad, myslím, nedopadl moc dobře. Výzkum zůstal u obecností, jež lidé o politice říkávají, a nesnažil se šťourat do rozporů, jež se v nich skrývají (příklad: nadpoloviční podpora pro co nejrychlejší dosažení uhlíkové neutrality versus velká starost o vývoj cen energií). Taky nechal stranou ty voliče z roku 2021, které už vládní strany ztratily – a to by přece bylo poučné vědět proč.
Vládní politici asi mají podobná data, z nichž si bohužel odnesli to, že jejich voliči jsou protibabišovští a protiruští. Na to teď hřeší a nevěnují se pomalu ničemu jinému. Ale svolání mimořádné schůze sněmovny kvůli tomu, že Babiš je „bezpečnostní riziko“, jim opravdu voliče nepřitáhne. Zároveň výzkumníci píšou, že vláda má „ukázat sílu, rozhodnost a zároveň ujistit veřejnost, že je v bezpečí“, ale to je v datech vidět jen nevýrazně. Působí to spíš jako program zaměstnanosti pro mediální poradce.
Zajímavější poznatek z průzkumů prozradil naší bývalé kolegyni Lence Zlámalové analytik firmy Kantar Pavel Ranocha: Babiš si získal nový voličský segment – mladé nevzdělané (dosavadní) nevoliče. Lidé jeho typu si uvědomují důležitou vlastnost demokracie – hlasy vzdělaných i nevzdělaných voličů platí stejně.
Ovšem když vytvoříte koalici vzdělaných, snadno podlehnete iluzi, že jste někdo fajnovější. Hned několik analytiků si teď všimlo, jak se americkým demokratům problematizuje, že se v poslední dekádě rozhodli orientovat se na vysoce vzdělané voliče. Mysleli si, že jim rasové menšiny, ne tak vzdělané a levicové, budou z historických důvodů věrné navždy. Jenže dnes už dostatečně dlouhá časová řada ukazuje, že zejména mladší Hispánci i černoši demokratům utíkají. Ne sice v desítkách procent, ale k prohře to může stačit.