Kalhousové se zastala Univerzita Karlova, odmítla požadavky demonstrantů za Palestinu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vedení Univerzity Karlovy odsoudilo protest z minulého týdne před Fakultou humanitních studií a zastalo se expertky Ireny Kalhousové, která je ředitelkou Herzlova centra izraelských studií. Iniciativa stojící za protesty apelovala na její propuštění. „Minulý týden proběhl před budovou Fakulty humanitních studií UK neohlášený protest. Univerzita Karlova podporuje legitimní formy protestu rámované zákony ČR, ale ne aktivismus,“ stojí ve vyjádření vedení univerzity.
Od protestu, který proběhl v minulém týdnu, se už distancovala v prohlášení i děkanka Fakulty humanitních studií Věra Sokolová. Skupina Akademici proti Apartheidu, která stojí za protestem, na sociálních sítích sdílela seznam požadavků. „Vyžadujeme, aby naše univerzity dostály hodnotám, které se zavázaly chránit a prosazovat… Za spravedlnost, solidaritu a svobodnou Palestinu,“ uvedla skupina.
V seznamu se mimo jiné objevil požadavek, aby UK přehodnotila zaměstnávání ředitelky Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově Ireny Kalhousové. „Karlova Univerzita musí přehodnotit zaměstnávání osob jako doktorka Irena Kalhousová, jež, ač se prohlašují za nestranné experty, ve výuce papouškují rasistickou sionistickou rétoriku,“ uvedla skupina. Přehodnocen musí být podle skupiny i sylabus kurzů. „Musí být zajištěno, že studentstvu, jež přednášky navštěvuje, nebude nabídnut jen jediný úhel pohledu, a zvláště že se nebude jednat o úhel pohledu, který je silně problematický,“ zní požadavky.
Nyní se od způsobu protestu a zjevně i požadavků ohledně působení Kalhousové distancovalo i vedení univerzity. „Jsme hrdí na to, že v našich řadách působí expertky a experti i na světové geopolitické dění, často dokonce i původem z oblastí aktuálně zasažených konflikty, ať už jde o Ukrajinu či oblast Blízkého východu. Artikulují tak na Univerzitě Karlově názorovou pluralitu a poukazují na složitost situace. Jednou z nich je například také oceněná akademička doktorka Irena Kalhousová z Fakulty sociálních věd UK. Také jejího otevřeného přístupu k akademicky i odborně vyvážené debatě si velmi vážíme,“ stojí v prohlášení, které univerzita zveřejnila na svém webu.
V něm se také vedení vyjadřuje k neohlášenému protestu z minulého týdne. „Univerzita Karlova podporuje legitimní formy protestu rámované zákony ČR, ale ne aktivismus, který může poškozovat naši schopnost plnit akademické poslání a způsobuje, že se lidé v naší komunitě mohou cítit šikanováni, ohrožováni a mít strach. Pokud by situace přesáhla rozumné meze, má pro tyto případy univerzita schválený bezpečnostní plán. Po tragické události na FF UK v prosinci 2023 jsou navíc z pochopitelných důvodů v prostorách UK zvýšená bezpečnostní opatření,“ uvedlo vedení univerzity.
Univerzita jako akademická instituce nemůže podle vedení být politickým aktérem vstupujícím do řešení geopolitické situace. „Utrpení na Blízkém východě Univerzita Karlova samozřejmě vnímá a tragický osud civilistů v této oblasti jí není lhostejný. Doufáme, že všechny strany, které jsou v konfliktu zapojeny, udělají maximum pro nalezení mírového řešení. Ačkoli jednotliví členové akademické obce Univerzity Karlovy mohou zastávat různé názory na tento konflikt, naší primární povinností je chránit všechny naše členky a členy a udržovat prostředí bezpečné pro výuku i vědu,“ stojí dále v prohlášení.