USA a Německo popřely zprávu Bildu o donucení Ukrajiny k jednání s Ruskem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německo a USA po čtyřech dnech popřely článek Bildu o společném „tajném plánu“ obou zemí omezit dodávky zbraní Ukrajině, aby ji přiměly k mírovým rozhovorům s Ruskem. Uvedlo to v pondělí ukrajinské vysílání německého rozhlasu Deutsche Welle s tím, že podle německé vlády tato zpráva nemá reálný základ.
"Od samého začátku ruské útočné války se USA a Německo zavázaly ukončit ruskou agresi a dosáhnout spravedlivého míru na Ukrajině. A to nemůže být vnucený mír," reagovala spolková vláda.
Podle Berlína Německo stojí pevně na straně Ukrajiny a bude Ukrajinu podporovat, jak bude nutné v její obraně před ruskou agresí. Německá vláda „je v neustálém a úzkém kontaktu s mezinárodními partnery“ a požaduje, aby Rusko stáhlo své jednotky z Ukrajiny.
Náměstek amerického ministra zahraničí James O'Brien v komentáři ke zprávě Bildu rovněž odmítl tvrzení, že Spojené státy tlačí Ukrajinu k mírovým jednání. "Vždy jsme říkali, že o této otázce by měla rozhodnout Ukrajina," zdůraznil O'Brien.
Podle Bildu USA a Německo přišly se strategií, jak dotlačit Ukrajinu k mírovým jednáním s Ruskem, aniž by vyvíjely přímý diplomatický tlak na Kyjev. Bildu o tom řekly zdroje z německých vládních kruhů. Západní manévr má dostat Ukrajinu do „strategicky výhodné vyjednávací pozice“, se kterou by měl Kyjev vstoupit do jednání s Moskvou o své „suverenitě a územní celistvosti“. "Bílý dům a kancléřství tuto záležitost koordinují," řekly novinářům německé vládní zdroje. Psali jsme o tom zde.