Rusové se chlubili, že sestřelili stíhačku F-16. Použili starý snímek z USA
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruská ambasáda v Jižní Africe v pátek uvedla, že Rusko sestřelilo stíhačku F-16 nad Ukrajinou. Tvrzení, které se objevilo v příspěvku na síti X včetně fotografie, zvedlo vlnu spekulací. Tvrzení se později ukázalo jako nepravé, protože se jednalo o starou fotografii. O zprávě informuje Newsweek.
Ruská ambasáda v Jižní Africe zveřejnila na síti X fotografii zničeného stíhacího letounu F-16, který měl na ocasní ploše ukrajinský státní znak. "Tak to vypadá, když se zeptáte ukrajinských pilotů, kde jsou jejich F-16," stálo v příspěvku, který naznačoval, že Rusové stíhačku sestřelili.
Jeden z uživatelů sociální sítě X, si ale všiml, že se jedná o starou fotografii. "Na fotce je vidět F-16 USAF, který havaroval v roce 2019," vysvětlil komentující pod příspěvkem ambasády. Uživatel připojil i odkazy na články o incidentu, které obsahovaly stejný obrázek, který použila ruská ambasáda. Jednalo se o stíhačku, která havarovala již v květnu 2019 v Kalifornii kvůli poruše hydraulického systému letadla. Krátce po vzletu se zřítila na sklad poblíž letiště. Havárie se obešla bez úmrtí, pilot se stihl katapultovat a na místě pádu stíhačka nikoho nezabila. Několik zaměstnanců skladu však skončilo v nemocnici Na původním obrázku chyběl ukrajinský státní znak. Fotografie byla nejspíš upravena ruskou ambasádou.
When you ask Ukrainian pilots where their F-16s are. pic.twitter.com/HCgtzUM6Mq
— Russian Embassy in South Africa 🇷🇺 (@EmbassyofRussia) September 27, 2024
Den předtím, než ruské velvyslanectví v Jihoafrické republice příspěvek zveřejnilo, Rusko zahájilo údery na Ukrajinu v Chmelnickém regionu. Současně prokremelská média informovala o zničení pěti stíhacích letounů F-16. Oficiální potvrzení o zničení letadla však neexistuje.
Nejednalo se však o jedinou zprávu, která se po ověření ukázala jako nepravdivá. Prokremelský telegramový kanál „Military Observer“ v již odstraněném příspěvku uvedl, že při náletech zemřel americký pilot. Zpráva měla vycházet z facebookového příspěvku manželky mrtvého pilota. The Insider později označil zprávu jako falešnou.
,